פקקת של מערכת הוורידים העמוקה בגפיים התחתונות אבחון וטיפול

סובלים מרגליים עייפות, כבדות ברגליים, בצקות ברגליים, כאבים ברגליים, התכווצויות או פצעים שאינם נרפאים. אם ידוע לכם על פקקת וורידים שאתם סובלים ממנה ואתם סובלים מתסמונת פוסט-תרומבוטית. ייתכן ואתם סובלים מאי ספיקה וורידית

פקקת וורידים 1

ורידים הינם כלי דם המובילים דם אל הלב. ישנם ורידים שיטחיים הקרובים יותר אל פני הגוף וורידים עמוקים, אשר עוברים בין השרירים.

פקקת ורידים עמוקה מתרחשת כאשר נוצר קריש דם באחד או יותר מהורידים העמוקים, לרוב בורידי הרגליים. פקקת ורידים יכולה לגרום לכאבי רגליים או נפיחות, באזורים שנפגעו עשויה להופיע אדמומיות בעור וחום מקומי. פקקת ורידים עשויה להתרחש גם ללא כל תסמינים.

ללא טיפול, פקקת ורידים יכולה להתפתח למצב מסכן חיים כאשר קריש הדם מתנתק מכלי הדם וזורם יחד עמו אל עבר הלב ומשם לריאות הוא עשוי לחסום באופן חלקי או מלא את זרימת הדם אל הריאות. מצב זה נקרא תסחיף ריאתי.

תסחיף ריאתי הנו מצב חירום רפואי, אשר עלול לגרום ל:

הפרעה מסכנת חיים בקצב הלב, קושי בנשימה, לחץ דם ריאתי גבוה ואף למוות פתאומי.

מתי מתפתחת פקקת ורידים עמוקים?

מספר מצבים רפואיים מעלים את הסיכון לפקקת ורידים. כגון מצב לאחר ניתוח, או תאונה, שכיבה ממושכת, רמות גבוהות של אסטרוגן תחת טיפול הורמונלי, נטילת גלולות למניעת הריון, הריון ומשכב הלידה. ישיבה ממושכת בכלל ובמהלך טיסות בפרט. מחלות תורשתיות הגורמות לקרישיות יתר והיסטוריה משפחתית של פקקת בוורידים, כמו כן גיל מעל 40 מעלים את הסיכון ללקות בפקקת ורידית.  

אבחנה

באם אובחנת באחד או יותר מהסיפטומים המתוארים עליך לפנות באופן מיידי לקבלת עזרה רפואית. הרופא יבדוק את ההיסטוריה הרפואית שלך ויערוך בדיקה גופנית להערכת הסיכון לפקקת וורידים עמוקה.

במקרים בהם קיים חשד לפקקת ורידים, ייתכן כי תדרשו לבדיקת דופלקס אולטרהסאונד לאימות האבחנה. בדיקת אולטרהסאונד יכולה לתת תמונה של הורידים ושל הקריש, אבל בדיקות דימות מקיפות ומעמיקות יותר כגון CT או MRI נדרשות על מנת לשלול מעורבות של ורידים עמוקים יותר או של עורקים באגן או בריאות.

CT ו-MRI מדגימים בצורה טובה יותר ורידים עמוקים כמו אלה שבאגן.

אפשרויות לטיפול בפקקת ורידים עמוקים

הטיפול בפקקת ורידים עמוקה ניתן בהתאם לגורמי הסיכון ולמיקום קריש הדם.

חבישת גרב אלסטית תמנע הצטברות של דם בורידי הרגליים.

תרופות כגון נוגדי קרישה יכולות להינתן בהזרקה או באופן פומי ולמנוע את גידול הקריש והתפשטותו כמו גם למנוע היווצרות עתידית של קרישים נוספים.

במידה ואינכם יכולים ליטול נוגדי קרישה, ניתן להחדיר מסנן בווריד גדול בבטן, הווריד הנבוב התחתון, זהו הווריד המנקז את וורידי הרגליים והאגן. וניתן להחדיר מסנן בוריד הנבוב התחתון, זהו הווריד הבטני הגדול. טיפול זה  מסייע במניעת תסחיף ריאתי על ידי עצירת קרישי דם מלהתקדם אל הריאות.

תסמונת פוסט-תרומבוטית או פוסט-פלביטית

נוגדי קרישה מסייעים גם במניעת סיבוכים עתידיים המכונים תסמונת פוסט-תרומבוטית או תסמונת הקורות לאחר פקקת.

נזק הנגרם לורידים באזור הפקקת מאט את זרימת הדם באזורים הפגועים ועלול לגרום לנפיחות קבועה ברגליים, כאב, שינויים בגוון העור ופצעים שאינן נרפאים.

במידה ואת/ה סובל/ת מפקקת ורידים עמוקה בווריד הירך, מפשעה והאגן שהחלו לפני פחות מ-14 יום והנך המצב תפקודי תקין, דע שקיימת אפשרות טיפולית אשר ניתנת בבית החולים על ידי רופא הנקרא רדיולוג פולשני. לתוך הווריד החסום מוחדר צנתר זעיר ודרכו מזליפים חומר להמסת הקרישים. בדרך זו, ניתן להגיע להמסה מוחלטת של הקריש ולהפחתה משמעותית של הסיכון לתסמונת פוסט-תרומבוטית.

באם את/ה סובל/ת מתסמונת פוסט-תרומבוטית, בשל הפרעה בניקוז ורידי בירך, מפשעה והאגן, ניתן לשקול טיפול חדשני המשקם באמצעות בלון ותומכן לפתיחה מחודשת של הוריד החסום.

הטיפול מבוצע ע"י הרדיולוג הפולשני אשר ינפח בלון ויחדיר תומכן לפתיחת הווריד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​