חיפוש
Close this search box.

וריקוצלה בילדים ונוער, מדריך עדכני ומקיף לאבחון וטיפול

וריקוצלה, מצב המאופיין בהגדלת ורידים בתוך שק האשכים, מדובר בבעיה נפוצה אך לעתים קרובות מתעלמים ממנה בקרב נערים וגברים צעירים. אמנם זה לא תמיד מופיע עם סימפטומים מורגשים אך לוריקוצלה יכולות להיות השלכות משמעותיות על פוריות.

סקירה מאת ד”ר זלמן יצחקוב.

בסקירה זו אסביר על שיטות האבחון והטיפול בוריקוצלה בקרב בני נוער, ונשפוך אור על חשיבות הגילוי וההתערבות המוקדמת.

איור המראה ורידים בריאים מול ורידים עם וריקוצלה בקיבה של גבר

הבנת וריקוצלה

דליות מתרחשות בדרך כלל במהלך ההתבגרות המינית והן שכיחות יותר בצד שמאל עקב הבדלים אנטומיים. 

לרוב המצב ללא תסמינים ולכן עלינו כהורים ורופא הילדים להיות ערניים בזיהוי סימנים עדינים שעשויים להצביע על נוכחות של וריקוצלה.

אבחון

אבחון וריקוצלה כרוך בשילוב של הערכת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, ובעת הצורך ביצוע בדיקת אולטרהסאונד וספירת זרע. תסמינים נפוצים עשויים לכלול כאב בשק האשכים, הקטנת האשכים או מסה ניכרת בתוך שק האשכים. 

עם זאת, מקרים רבים מזוהים במהלך בדיקות גופניות שגרתיות, המדגישות את החשיבות של בדיקות קבועות למתבגרים.

טכניקת אבחון מתקדמת כגון אולטרסאונד שק האשכים מספקת תמונות מפורטות של שק האשכים ויכולה לעזור לאשר את נוכחותם ודרגת חומרתם של varicoceles. 

אבחון מוקדם מאפשר התערבות בזמן, מניעת סיבוכים פוטנציאליים והבטחת פעילותה האופטימלית של מערכת הרבייה. 

בנוכחות וריקוצלה לעיתים ישנה פגיעה בייצור הזרע וטיפול בתזמון נכון יכול לעצור את הפגיעה בייצור ולחדש אותה.

אפשרויות הטיפול

לאחר האבחון בוריקוצלה ניתן לטפל באמצעות אפשרויות טיפול שונות. בעוד שבמקרים מסוימים ייתכן שלא ידרשו התערבות מיידית, אחרים עשויים לדרוש תשומת לב מיידית, במיוחד אם המצב גורם לאי נוחות או משפיע על הפוריות.

במקרים בהם הוריקוצלה היא ללא תסמינים ואינה משפיעה לרעה על הפוריות, מומלץ לנקוט בגישה של השגחה והמתנה. ניטור קבוע מבטיח התערבות בזמן אם המצב מתקדם.

שינויים פשוטים באורח החיים, כגון לבישת תחתונים תומכים, הימנעות מתקופות ממושכות של ישיבה או עמידה ושמירה על משקל בריא, יכולים לעזור להקל על הסימפטומים ולמנוע החמרה של המצב.

במקרים הדורשים התערבות, ניתן לבחור בין אמבוליזציה או ניתוח מיקרוכירורגי הכולל קשירת הוורידים המורחבים, החזרת זרימת הדם הרגילה ושיפור תפקוד האשכים הכללי.

מרפאתנו מתמחה בטיפול בוריקוצלה ללא ניתוח, ללא חתכים, בשיטת הצנתור, כשעה מסיום ההליך ניתן להשתחרר הבייתה.

הפעולה נעשית בהרדמה מקומית, החדירה מתבצעת באזור הצוואר וכוללת ניווט באמצעות קטטר לוורידים הפגועים והחדרת סלילים לחסימת זרימת הדם. הליך זעיר פולשני זה צובר פופולריות בשל יעילותו וזמן ההחלמה הקצר.

סיכום

וריקוצלה בגיל הנעורים הוא מצב הדורש תשומת לב. אבחון מוקדם וניהול מתאים, כולל גישות חדשניות כמו אמבוליזציה, יכולים להשפיע באופן משמעותי על שימור הרבייה לטווח ארוך ולהקל על סיבוכים פוטנציאליים. 

מחובתנו להעלות את המודעות לוריקוצלה ולאפשר לנערים וגברים צעירים לקחת אחריות על מערכת הרבייה שלהם ולהבטיח עתיד בריא יותר ללא וריקוצלה על ושמירה על איכות הזרע.

אם אתם או ילדכם סובלים מכאבים באשכים אני ממליץ להיבדק ע”י רופא. 

אם אובחנתם עם וריקולצה מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות.

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​