חיפוש
Close this search box.

המדריך לטיפול בערמונית מוגדלת, סקירה מקיפה וטבלת השוואה בין הפעולות

ערמונית מוגדלת או הגדלה שפירה של הערמונית (BPH), מצב נפוץ המשפיע על מיליוני גברים ברחבי העולם. ככל שהטכנולוגיה הרפואית ממשיכה להתפתח, חלה התקדמות מדהימה בטיפולים ל-BPH.
במדריך מקיף זה, אנו בוחנים את ההליכים העדכניים והיעילים ביותר עבור ערמונית מוגדלת, תוך הדגשת היתרונות, הסיכונים והתוצאות של הפעולה. סקירה מאת ד”ר זלמן יצחקוב.

טבלת השוואה בין הפעולות:

  PAE REZUM Aquablation Thalium Laser Vaporization Cyber TM HOLEP TURP
שם הפעולה צנתור עורקי הערמונית רזום ניתוח אקוובלציה כריתת ערמונית באמצעות לייזר כריתת ערמונית באמצעות לייזר כריתת ערמונית דרך השופכה
נפח (סמ”ק) מעל 35 30-80 30-150 מעל 30 מעל 30 30-80
סיכון לזיהום 3% 6-7% 3-5% 1-3% 3-5% 3-9%
סיכון לדימום משמעותי 0% 0% 5.00% 1.00% 1.00% 3-5%
פגיעה בתפקוד המיני – שפיכה אחורית 0% 4-6% 10-15% 1-5% 75% 75%
סיכון לדליפת שתן קבועה 0% 0% 1% 1-5% 1-2% 2-4%
סיכון לפגיעה בשופכה 0% 0% 1% 1% 10% 6-10%
קטטר שתן ללא קטטר ימים 3-7 ימים 1-2 1-2 ימים 1 יום 2-4 ימים
סוג הרדמה מקומית וטישטוש מקומית/מלאה מלאה מלאה/ ספינלי/ אפידורלי מלאה ספינלי/אפידורלי
זמן אשפוז 12-18 שעות 2 שעות ימים 2-3 1-2 ימים 1 יום 2-3 ימים
זמן החלמה 1-2 שבועות שבועות 1-3 שבועות 1-4 2-4 שבועות 2-4 שבועות 4-6 שבועות
הפסקת נוגדי קרישה מותר אספירין/ פלאוויקס מותר אספירין יש להפסיק יש להפסיק יש להפסיק יש להפסיק
מתי רואים תוצאות 1-2 שבועות שבועות 6-8 2-4 שבועות לאחר הוצאת הקטטר לאחר הוצאת הקטטר לאחר הוצאת הקטטר
האם אפשר לעבור MRI לאחר הפעולה כן כן כן כן כן כן
משך הפעולה דק’ 40-60 דק’ 30 דק’ 60 30-60 ‘דק דק’ 60-120 דק’ 45-60

אמבוליזציה של עורק הערמונית (PAE)

אמבוליזציה של עורק הערמונית (PAE) הוא הליך זעיר פולשני, חדשני, לא ניתוחי, המציע אלטרנטיבה לטיפולי BPH מסורתיים. במהלך PAE, חלקיקים זעירים מוזרקים לעורקים המספקים את הערמונית, מפחיתים את זרימת הדם וגורמים לערמונית להתכווץ סביב השופכה. התוצאה שיפור בתסמיני השתנה ושיפור ניכר באיכות החיים של המטופל.

טיפול באדי מים Rezūm

Rezūm הוא טיפול באדי מים המשתמש בהזרקות קיטור ממוקדות להפחתת רקמת הערמונית העודפת. הליך זעיר פולשני המספק הקלה מתמשכת בתסמינים, זמן השבתה מינימלי ושיפור בתסמיני ההשתנה.

אקוובלציה

Aquablation הוא הליך המשלב רובוטיקה וסילוני מים במהירות גבוהה כדי להסיר במדויק רקמת ערמונית עודפת. גישה זו מציעה טיפול מבוקר, תוך מזעור נזקים לרקמות ולעצבים מסביב תוך שיפור זרימת השתן.

אידוי בלייזר תוליום (Cyber TM -Thalium Laser Vaporization)

אידוי בלייזר Thulium היא טכניקה כירורגית זעיר פולשנית המשתמשת בלייזר Thulium לאידוי רקמת ערמונית חסימתית. הליך זה קשור לשיעורי דימום נמוכים, זמן צנתור מופחת ותקופות אשפוז קצרות יותר, מה שהופך אותו לאופציה עבור גברים המחפשים ניתוח עם החלמה מהירה יותר והקלה בתסמינים.

כריתה בלייזר הולמיום של הערמונית (HoLEP)

חיתוך לייזר הולמיום של הערמונית (HoLEP) הוא הליך יעיל ביותר הכולל חיטוי או הסרה של כל הרקמה החסימתית של בלוטת הערמונית באמצעות לייזר הולמיום. HoLEP נותן תוצאות מצוינות לטווח ארוך ונחשב לסטנדרט זהב לטיפול ב-BPH.

כריתה סגורה של הערמונית (TURP)

כריתה סגרוה של הערמונית (TURP) היא הליך כירורגי מבוסס היטב עבור BPH, הכולל הסרת רקמת הערמונית באמצעות לולאה חשמלית דרך השופכה. למרות טכניקות חדשות יותר, TURP נותרה אפשרות טיפול אמינה למקרי BPH בינוניים עד חמורים.

השוואה בין הפעולות:

יעילות: PAE, Rezūm, Aquablation, Thulium Laser Vaporization, HoLEP ו-TURP הוכיחו יעילות משמעותית בהקלה על תסמיני שתן הנגרמים על ידי BPH. בחירת ההליך תלויה בגורמים כמו גודל הערמונית, העדפת המטופל ומומחיות המנתח.

גישה מינימלית פולשנית:

PAE,  , Rezūm, Aquablation ו-Tulium Laser Vaporization נחשבים להליכים זעיר פולשניים, המציעים דימום מופחת, אשפוז קצר יותר והחלמה מהירה יותר בהשוואה ל-TURP.

שימור התפקוד המיני:

PAE, Rezūm ו- Thulium Laser Vaporization ידועים ביכולתם לשמר את התפקוד המיני, מה שהופך אותם לאפשרויות אטרקטיביות עבור גברים המודאגים מתופעות לוואי מיניות אפשריות לאחר הניתוח.

זמן צנתור:

PAE ,Rezūm ותוליום דורש בדרך כלל זמן צנתור קצר יותר בהשוואה ל-HoLEP ו-TURP.

לסיכום:

תחום הטיפול ב-BPH חווה התקדמות משמעותית, ומציע לגברים מגוון אפשרויות ניתוח יעילות וזעיר פולשניות. ל-PAE, Rezūm, Aquablation, Thulium Laser Vaporization, HoLEP ו-TURP לכל אחד יש יתרונות ייחודיים, ויש להתאים את בחירת ההליך לצרכיו והעדפותיו הספציפיות של כל מטופל. התייעצות עם אורולוג מוסמך היא חיונית לקביעת תכנית הטיפול המתאימה ביותר להקלה מיטבית בסימפטומים ושיפור איכות החיים. עם טיפולים כירורגיים מתקדמים אלה, גברים יכולים להחזיר את השליטה על מתן השתן שלהם וליהנות מאורח חיים פעיל ומספק יותר תוך שימור התפקוד המיני.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​