חיפוש
Close this search box.

צנתור ורידי האשך (וריקוצלה)

הפרעה בניקוז ורידי האשך (וריקוצלה) היא מקור לאחוז גבוה של בעיות פוריות אצל גברים. בוריקוצלה, אשר מהווה כ-90% מבעיות הפוריות אצל גברים, ישנה בעיה במסתמים של ורידי האשך. הזיהוי והטיפול בוריקוצלה התקדם מאוד בשנים האחרונות, ניתן למנוע בעיות ארוכות טווח לפוריות הגבר על ידי בדיקה זריזה המתקיימת במרפאות רבות ברחבי הארץ.

צפו בראיון של ד"ר זלמן יצחקוב בתוכנית "סטטוסקופ" בערוץ 13:

"בצנתור ורידי האשך אנחנו חוסמים את אותם ורידים לא תקינים מבלי לפגוע מסביב באיברים אחרים. הפעולה אורכת פחות משעה, משתחררים הביתה אחרי שעה מהטיפול. הטיפול בהרדמה מקומית וחוזרים לשגרה באותו יום"

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

מהי וריקוצלה?

האשכים הם האיברים המייצרים את תאי הזרע והטסטוסטרון אצל הגבר. מכיוון שהאשכים נמצאים נמוך יותר מגובה הלב, יש צורך שבורידים המנקזים אותם יהיו שסתומים. שסתומים אלו, הממוקמים בתוך הורידים עצמם הינם חד כיווניים- דבר המאפשר זרימה של הדם רק לכיוון הלב.
בוריקוצלה, ישנה הפרעה בתפקוד של שסתומים אלו- המהווה הפרעה לזרימה נאותה של דם לתוך ומחוץ לאשכים. דם מלא בחומרי פסולת נשאר בתוך חלל האשכים, בעוד שחמצן לא מצליח להיכנס אליהם. כמו כן, הדם העורקי החם נשאר יותר זמן בקרבת האשכים, מה שבעצמו עלול לחמם את האשכים ולפגוע בהם.

כאשר סביבת האשכים חמה מידי, מלאה בפסולת וענייה בחמצן- נפגע ייצור הורמון הטסטוסטרון. בנוסף, פוריות הגבר הללו להיפגע באופן חמור ביותר. הסביבה הלא תקינה, פוגעת בריכוז תאי הזרע, תנועת הזרע וצורתם תאי הזרע. בעשירית מהגברים, וריקוצלה עלולה להתרחש בגיל צעיר, לעיתים אף מגילאי 13. וריקוצלה מגיל צעיר יכולה להוות נזק לאשכים ובעיות פוריות למשך כל החיים.

הדמיה ויזואלית של ורידי האשך במצב בריאותי של וריקוצלה

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

כיצד מאבחנים וריקוצלה?

כיום, הבדיקה הנפוצה ביותר שבשימוש לזיהוי וריקוצלה היא בדיקת אולטרסאונד דופלר. לבדיקת האולטרסאונד דופלר יתרונות רבים באבחון וריקוצלה:

 • ניתן לאבחן וריקוצלה בשני האשכים.
 • בד איננה פולשנית.
 • אין חשיפה לקרינה מייננת.
 • הרופא יכול בודק את כיוון זרימת הדם בורידי האשך ויכול לזהות אם קיימת הפרעה לזרימה.

כיצד מטפלים בוריקוצלה?

כאשר אדם סובל מוריקוצלה, לא כל הורידים המנקזים את האשכים פגומים, בחלק מן הורידים מתאפשרת זרימה של דם מהאשכים לכיוון הלב. עם זאת, הורידים בעלי השסתומים הפגומים, מונעים את הזרימה של הדם לוורידים תקינים אלו. ניתן לתעל את זרימת הדם, דרך הורידים התקינים, על ידי חסימת הורידים הפגומים. לצורך חסימת הורידים הפגועים קיימות שתי שיטות עיקריות:

 • ניתוח מיקרו-כירורגי- ניתוח מסוג זה מתבצע תחת מיקרוסקופ עם מכשור עדין ומדויק. במהלך הניתוח, הרופא מאתר את הורידים הפגומים וקושר אותם- בצורה זו, דם לא מצליח לזרום דרך הורידים הפגומים ועובר דרך הורידים האחרים.
  חיסרון השיטה הוא במקרי וריקוצלה דו צדדית, המחייבת קיום ניתוח מיקרו-כירורגי מלא בשני האשכים.
 • צנתור ורידי האשך- בשיטה זו מונעים את הצורך בניתוח מורכב ופותרים את הוריקוצלה באמצעות צנתור.

צנתור ורידי האשך

ד”ר זלמן יצחקוב מבצע את הצנתור מתבצע תחת הרדמה מקומית, לעיתים ניתן להוסיף טישטוש. במהלכה נכנסים דרך ווריד מרכזי ומנווטים אל וורידי האשך הפגומים.
את הורידים הפגומים חוסמים באמצעות סלילים החוסמים את את זרימת הדם דרכם. כך, יכול לזרום רק דרך הורידים הבריאים.

לשיטת הצנתור יתרונות רבים:

 • כל הפרוצדורה מתבצעת בהרדמה מקומית ואורכת כשעה בלבד.
 • זמן ההחלמה מהצנתור קצר מאוד.
 • בשיטת הצנתור ניתן לבצע טיפול בוריקוצלה דו צדדית באמצעות חתך אחד בלבד. הצנתר נמצא כבר במערכת הוורידית ולכן הרופא יכול להכווין אותו לאן שנדרש.
 • אחוזי ההצלחה בצנתור ורידי האשך גבוהים מאוד ועומדים על כ-95%.
5/5
10/10 ציון מצוין על פי 13 חוות דעת

הסדרים עם כל חברות הביטוח

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​