חיפוש
Close this search box.

אנדומטריוזיס ותסמונת גודש ורידי האגן

אנדומטריוזיס ותסמונת גודש ורידי האגן – תסמינים דומים, אבחון וטיפול שונה.

כאבי אגן הם אחת הסיבות השכיחות לביקורים גינקולוגיים, התמודדות עם כאב אגן כרוני לעיתים מתסכלת מאחר וקיים קושי באבחון.

באגן נמצאים אברים רבים, איברי הרביה, מערכת העיכול, כלי דם, עצבים, שלד ושרירים, התסמינים יכולים להיות מגוונים ולעיתים יש קושי במיקוד הכאב לאיבר מסוים ולכן קיים קושי לעיתים באבחון וטיפול.

בשנים באחרונות גוברת המודעות בארץ לאחת הסיבות השכיחות לכאב אגן כרוני, מחלת האנדומטריוזיס ואף קמה עמותה הפועלת לקידום מודעות, מחקר, מיצוי זכויות וטיפול הולם בנשים הסובלות מהמחלה.

העלאת המודעות לאנדומטריוזיס חשובה וחיונית מאחר וזוהי מחלה כרונית הפוגעת בכ-10% מאוכלוסיית הנשים.

לצד מחלה חשובה זו ראוי לציין גם את גודש ורידי האגן אשר תסמיניה לעיתים דומים לתסמיני האנדומטריוזיס אך דרכי הטיפול שונים. השכיחות של גודש ורידי האגן עד 30% בנשים עם כאב אגן כרוני.

אילוסטרציה רפואית המציגה אנדומטריוזיס ותסמונת גודש ורידי האגן. תמונה זו משמשת להמחשה חינוכית והסברתית של מצבים רפואיים אלו

לאנדומטריוזיס ותסמונות גודש ורידי האגן מאפיינים דומים אך קיים שוני באבחון והטיפול.

תסמונת גודש ורידי האגן  -הינו מצב רפואי מורכב ומושפע בדומה לאנדומטריוזיס על ידי גורמים רבים הקשורים לשינויים דלקתיים והורמונלים. יתר על כן, שתי הפתולוגיות חולקות סימפטומים קליניים זהים לכאבי אגן כרוניים וכאבים בעת קיום יחסי מין.

לגודש ורידי האגן ואנדומטריוזיס עשויים להיות מספר תסמינים דומים אך הם אינם זהים. לפעמים גודש ורידי האגן עשוי להיחשב בטעות כאנדומטריוזיס, חשוב להדגיש ששני אלה הם מצבים שונים.

גודש ורידי האגן עלול להיגרם מסיבות שונות המשפיעות על מבנה האגן וכלי הדם, פגיעה בשסתומים והרחבת הוורידים מפעילים לחץ חיצוני על איברי הבטן והאגן הסמוכים. אנדומטריוזיס, לעומת זאת, הינה הרקמה הדומה לרירית הרחם הגדלה מחוץ לרחם, בשחלות, בחצוצרות ועוד.

תסמיני האנדומטריוזיס יחלו כבר בשלב מוקדם של הנערות בעוד תסמיני גודש ורידי האגן לרב יופיעו לאחר לידות.

לגודש ורידי האגן לעיתים יש מאפיינים חיצוניים בבדיקה פיזיקלית, כגון ורידים בולטים באיזור השפתיים באיבר המין וורידים בולטים ברגליים.

המשותף לגודש וריד האגן ואנדומטריוזיס:

שתיהן מחלות פרוגרסיביות, המשמעות היא שככל שהזמן חולף הבעיה מתגברת והכאב מתגבר. כאשר בגודש ורידי האגן בחלוף הזמן יופיעו גם תסמינים של ורידים בולטים עם אי ספיקה באיזור אברי המין וגפיים תחתונות.

שתיהן אינן קלות לאבחון, זמן האבחון הממוצע לגודש ורידי האגן 4 שנים ולאנדומטריוזיס 11 שנים.

תסמינים של כאבים כרוניים, כאבים בעת קיום יחסים, כאבי גב וכאבים בדרכי העיכול יכולים להופיע בשתי המחלות.

אמצעי הדימות לאבחון בהן נשתמש לזיהוי המחלות, אולטרהסאונד וגינלי או דרך הבטן, CT ו –MRI.

בגודש ורידי האגן אני ממליץ על ביצוע אולטרהסאונד אצל רופא נשים מיומן בהערכת כלי הדם, זו אינה בדיקת שיגרה ולא כל אחד מיומן בה.

במידה וזוהתה הפרעה וורידית כגון היצרות בווריד באגן או גודש יש צורך בביצוע בדיקה מתקדמת יותר עם הנחיות מיוחדות.

במידה ומבצעים בדיקת  CT , חובה לבצע בשלב הוורידי, רק בשלב זה ניתן להעריך בצורה אופטימלית את המחלה הוורידית. במכונים רבים הבדיקה מתבצעת בשלב העורקי ולא תמיד רואים את הממצאים ולכן נאלצים לעבור בדיקה חוזרת.

במידה ומבצעים בדיקת MRI יש לבצע בדיקה דינמית הכוללת סריקה של הבטן והאגן, בשונה מבדיקת ה     CT  יש להגיע עם שתי הפניות לבדיקה מהרופא המטפל.

דרכי הטיפול:

הטיפול התרופתי בשלב הראשון דומה, הקו הראשון באמצעות משככי כאבים או טיפול הורמונלי באמצעות גלולות.

כאשר הטיפול התרופתי אינו מסייע יש צורך להתקדם לטיפול פולשני.

הניתוח הלפרוסקופי באנדונמטריוזיס מבוצע בהרדמה מלאה ונועד להסרת הרקמות, שחרור הדבקויות בבטן או באגן.

הניתוח הלפרוסקופי בגודש ורידי האגן נועד לקשירת ווריד השחלה.

בשני המקרים מדובר בניתוח לכל דבר עם זמן החלמה ארוך.

הטיפול המומלץ בספרות המקצועית בגודש ורידי האגן הוא צנתור טיפולי, בשיטה זו בהרדמה מקומית וטשטוש, ללא ניתוח, מחדירים דרך ווריד בצוואר צנתר דקיק בקוטר הקטן מ 2 מ”מ ומנווטים אותו לווריד השחלה. דרכו מזריקים נוזל מיוחד החוסם את הוורידים הגדושים, בפעולה גם מחדירים סלילי מתכת דקיקים המסייעים אף הם בחסימת הוורידים הגדושים. ההחלמה מהירה, לרב הפעולה אמבולטורית והשחרור באותו היום. בחלוף החודשים לאחר הפעולה הוורידים החסומים מתכווצים וכתוצאה מכך הלחץ על איברי האגן הוסר והכאב חולף.

אם את סובלת מכאבי אגן כרוניים או אם אובחנת עם גודש ורידי האגן, מוזמנת לקבוע פגישת ייעוץ עם ד”ר זלמן יצחקוב  לצורך התאמת אבחון וטיפול מתאים.

מרפאת ד”ר זלמן יצחקוב אנו מתמחים באבחון וטיפול בתסמינים שונים של כלי הדם של כאבי אגן כרוניים.

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​