חיפוש
Close this search box.

טיפול בחסימות עורקים

טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות לטיפול בהיצרויות וחסימות בעורקי הרגליים

אם אתם סובלים מכאבים או חולשה ברגליים לאחר פעילות כגון, הליכה או עליה במדרגות, רגליים קרירות, שינוי בגוון העור, היעדר דפקים או דפקים מוחלשים ייתכן והינכם סובלים מהפרעה בזרימת הדם בעורקי הרגליים.

כאשר המחלה מתקדמת הכאב ברגליים עלול להופיע במנוחה ובחלק מהמקרים יופיעו פצעים ברגליים שאינם נרפאים.

בישראל ישנם מעל ל-550,000 חולי סכרת וקיימת מגמת עלייה מתמדת לאורך השנים בתחלואה. כ-15% מהם יפתחו סיבוכים הגורמים להפרעה באספקת הדם ברגליים. הסיבוכים באים לידי ביטוי בפצעים וזיהום בכף הרגל.

ישראל מדורגת במקום גבוה מאד במדינות ה OECD בהיארעות כיבים ברגל הסוכרתית וקיימת עליה במספר הקטיעות, כף רגל או הרגל בחולי סכרת לאורך השנים.

בישראל, אחוז גבוה של מטופלים צעירים סובלים מהפרעה בזרימת הדם ועוברים קטיעה מבלי שעברו את הליך הצנתור. לעיתים המטופלים מגיעים לצנתור כשכבר מאוחר מידי.
כשליש מהקטיעות הם מתחת לגיל 65.
לאורך השנים שיטת הצנתור סייעה במניעת קטיעות ושיפור איכות החיים.
ידוע שקטיעה מקצרת את תוחלת החיים.
 

צפו: ד"ר זלמן יצחקוב - בראיון על כל מה שחשוב לדעת על סיבוכי מחלת הסכרת בכלי הדם ברגליים והטיפול בצנתור

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

מהם הגורמים להפרעה בזרימה בכלי הדם?

כשמדברים על הפרעה בזרימה בכלי דם המחשבה הראשונה שעולה לנו היא צנתור לבבי. חשוב לציין שהמחלה הטרשתית פוגעת בכלל עורקי הגוף, כאשר הפגיעה היא בעורקי הגפיים היא נקראת מחלת כלי דם היקפית ( PAD – peripheral Artery Disease), שכיחה יותר בגפיים התחתונות.

מחלה עורקית היקפית נגרמת לרב כתוצאה מטרשת עורקים. שומן נצמד בדופן העורק ומצטבר ויוצר פלאק הגורם להיצרות ולעיתים לחסימה של העורק.

גורמי הסיכון המובילים להתפתחות מחלת עורקים היקפית הינם:

 • עישון 
 • סוכרת
 • שומנים בדם
 • יתר לחץ דם 
 • עליה בגיל
 • היסטוריה משפחתית של מחלת עורקים

כאשר המחלה מתקדמת ומתפתחת הפרעה בזרימה בכלי הדם ההיקפיים ישנה הפחתה בחמצון הרקמות ועלולים להופיע פצעים, כיבים, עם קושי בריפוי, זיהום, נמק בכפות הרגליים. 

לעיתים המטופלים מופיעים בשלב בו אין זרימת דם. מצב מוכר יותר הינו שבץ לבבי, כאשר אין אספקת דם באחד מהעורקים בלב. כאן המקרה דומה, הרגל אינה מקבלת את החמצון הנדרש לרקמות. מצב זה נקרא, איסכמיה קריטית של הגף ועלול להוביל לקטיעה.

כיצד מאבחנים?

תשאול רפואי של המטופל יגלה לעתים קרובות שלמטופלים אין תלונות. אך כאשר אספקת הדם אינה עולה בקנה אחד עם דרישות חילוף החומרים כתוצאה מהיצרויות או חסימות בעורקים, יופיעו תסמינים. חומרתם תלויה במידת ההיצרות או החסימה, מספר העורקים המעורבים ורמת פעילות המטופל.

תסמינים אופייניים ברגל:

 • קלאודיקציה ( כאבים בזמן הליכה )
 • כאב לא טיפוסי 
 • כאב במנוחה
 • פצעים שאינם נירפאים
 • כיבים
 • נמק

בדיקות העזר לצורך הערכת העץ העורקי:

דופלר אולטרהסאונד –  בדיקה קצרה, אינה פולשנית ואינה כואבת.

מניחים מתמר אולטרהסאונד לאורך מסלול העורקים ברגליים ובעזרתו יוצרים תרשים של הזרימות בכלי הדם אשר מאפשר להעריך את מידת ההיצרות/חסימה בעורק.

במהלך הבדיקה ניתן לבצע מדידת היחס בין זרימת הדם ברגל לבין זרימת הדם בזרוע ( ABI= Ankle Brachial Index ) לפי היחס ניתן לראות האם הזרימה תקינה או שקיימת היצרות קלה, בינונית, קשה או שהעורק חסום.

הערכים:
0.91-1.3 ערכים תקינים.
0.4-0.9 היצרות במידה קלה-בינונית.
נמוך מ- 0.4 היצרות קשה.

CTA – בדיקת סי.טי. אנגיו עם הזרקת חומר ניגוד להערכת כלי הדם. בבדיקה זו ניתן לקבל מידע אודות ההיצרויות/חסימות בכלי הדם ולתכנן את הטיפול אם בניתוח או בצנתור.

MRA  בדיקת אם.אר.אי. עם הזרקת חומר ניגוד להערכת כלי הדם. בדומה לבדיקת הסי.טי. בבדיקה זו ניתן לקבל מידע אודות ההיצרויות/חסימות בכלי הדם ולתכנן את הטיפול אם בניתוח או בצנתור. היתרונות של הבדיקה שחומר הניגוד אינו על בסיס יוד ולכן ניתן להזריק גם במטופלים עם אי-ספיקת כליות והנבדק אינו נחשף לקרינה.

אילוסטרציה רפואית המציגה חתך רוחב של עורק עם פלאק החוסם את זרימת הדם. התמונה מדגישה את ההשפעה של חסימת עורקים על זרימת הדם

כיצד מטפלים?

בשלב הראשון ניתן לטפל באמצעות תכשירים חיצוניים לריפוי הפצעים ולהימנע מדריכה כשהפצע בכף הרגל. חלק קטן מהמטופלים מופנה לתא לחץ, לסדרה של טיפולים האורכת מספר שבועות. בשיטה זו ישנה הזרמת חמצן בכמות רבה יותר, החמצון מסייע בריפוי הפצע.

ניתוח מעקף כלי דם ברגל – מבוצע בהרדמה מלאה או אזורית בהתאם למצבו הרפואי של המטופל והחלטת הכירורג כלי דם. המעקף מחבר בין שני חלקי עורק תקינים ומדלג (עוקף) על החלק החסום. הרופא מבצע חתך ניתוחי באזור בו יש כלי דם תקין בד”כ בבטן או המפשעה, מחבר אליו שתל (צינור גמיש) אשר יתחבר בצדו השני לעורק עם זרימת דם ברגל. החתכים נסגרים באמצעות תפרים או מהדקים ניתוחיים.

אפשרות טיפולית מתקדמת הינה צנתור, בשיטה זו מחדשים את הזרימה בכלי הדם ללא ניתוח.

הפעולה מבוצעת בחדר צנתורים ואורכת כשעתיים.

דרך פתח זעיר בעור נכנסים דרך עורק המפשעה בעזרת צנתרים ומוליכים דקיקים. חוצים את ההיצרות/חסימה, מנפחים בלון בעורק, לעיתים יש צורך בהחדרת תומכן (סטנט) בכדי להשאיר את העורק פתוח.

ד”ר זלמן יצחקוב מוביל בחדשנות ובעל נסיון רב בפתיחת היצרויות/חסימות בעורקי הרגליים ובשאר אזורי הגוף. בפעולות אלו נעזר בטכניקות חדשניות וטכנולוגיות מתקדמות כגון, בלון מצופה בתרופה או סטנט מצופה בתרופה. צנתרים ייחודיים להוצאת הטרשת מכלי הדם כגון, Rotarex Directional aterectomy.
היתרון הינו במניעת התפתחות מחודשת של המחלה לאורך השנים.

בסיום הפעולה נשארים לאשפוז להשגחה בין 12-24 שעות. ההחלמה מהירה  וניתן לשוב לפעילות ביום למחרת.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​