חיפוש
Close this search box.

טיפול בטחורים פנימיים

זה לא כל כך נעים אבל זה לא בהכרח נורא, כל עוד מאבחנים ומטפלים בזמן. לעומת טחורים חיצוניים שמלווים בתסמינים גלויים ומרוגשים, טחורים פנימיים דורשים הרבה יותר הקשבה לגוף ותשומת לב מרבית כדי לגשת לרופא.ה ולקבל טיפול הולם.

כמחצית מבני 50 ומעלה סובלים מטחורים, ללא הבדל בין גברים לנשים. שכיחותם של טחורים באוכלוסייה הכללית ברחבי העולם מוערכת ב-4.4%. עוד עולה מהנתונים כי מדי שנה בארצות הברית בלבד מתגלים כ-10.4 מיליון מקרים חדשים, ב-15% מהם מצריכים ניתוח.

נושא הטחורים יכול לעיתים לגרום לבושה שמונעת מאנשים מסוימים לגשת לטיפול וחבל. כל עוד מדובר בטחור בתחילת דרכו, במיוחד בטחורים פנימיים, אפשר לטפל בצורה יעילה וברוב המקרים ללא התערבות כירורגית.

טיפול בטחורים ללא ניתוח

מהם טחורים פנימיים?

טחורים הם ורידים נפוחים הדומים לדליות, הממוקמים בחלק התחתון של פי הטבעת ובאזור פי הטבעת עצמו. מדובר בנפיחות בתעלה האנאלית או סביב פי הטבעת ובכלי דם מוגדלים הנוצרים כתוצאה מרקמות באזורים אלו שמתנפחות כתוצאה מגורמים שונים שנפרט בהמשך. אם הטחור ניזוק זה יכול להוביל לכאב ולדימום. דרגות החומרה של טחורים פנימיים בדרך כלל נמוכות משמעותית ביחס לטחורים חיצוניים.

כך, גורמים הטחורים לדימום רקטלי ללא כאב, ואז בדרך כלל מדובר בטחורים פנימיים שיכולים גם להיעלם כפי שהופיעו. לעומתם, הטחורים החיצוניים שמתפתחים מתחת לעור וסביב פי הטבעת יכולים לגרום לכאבים, אי נוחות ותסמינים נוספים שעלולים לפגוע באיכות החיים.

אילוסטרציה המציגה את דרגות טחורים פנימיים:

אילוסטרציה רפואית המציגה את דרגות הטחורים הפנימיים: דרגה I, דרגה II, דרגה III ודרגה IV. תמונה זו משמשת להמחשה והסברה על מצב רפואי זה.

הגורמים העיקריים לטחורים פנימיים

הגורם לטחורים לא תמיד ידוע ומובן, יחד עם זאת, ישנם כמה גורמים שככל הנראה כן אחראים לתופעה, וכוללים:

חשוב להבין מהם גורמי סיכון לטחורים פנימיים שיכולים להגדיל את הסיכון להיווצרות התופעה.
גנטיקה היא אחד מגורמי הסיכון וכך גם גיל המטופל – מצב הנובע מהיחלשות הרקמות באזור פי הטבעת ככל שמתבגרים. זאת בנוסף לישיבה ממושכת בעבודה או בכל מקום אחר, מצב המחייב קימה מדי פעם וביצוע מתיחות.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

תסמינים לטחורים פנימיים

על פי המרכז הרפואי המוביל Mayo Clinic התסמינים מבוססים על סוג הטחורים, ומסווגים לפי ההבדלים בין טחורים פנימיים לטחורים חיצוניים. ברוב המקרים את טחורים פנימיים הממוקמים בתוך פי הטבעת לא ניתן לראות או להרגיש. לרוב אינם גם אינם גורמים לכאב או אי נוחות. לעומתם נמצאים הטחורים החיצוניים מתחת לעור סביב פי הטבעת, ולכן מובילים לתסמינים רבים ומשמעותיים יותר.

התסמינים של טחורים פנימיים כוללים בדרך כלל: דימום רקטלי במהלך יציאה שלרוב אינו כרוך בכאב, אלא אם הטחור צונח, ולעיתים גם לאי נוחות קלה.

לעומת זאת, התסמינים של טחורים חיצוניים יכולים לכלול:

איך מתבצע אבחון לטחורים פנימיים?

האבחון של טחורים פנימיים או חיצוניים מתחיל בסקירת ההיסטוריה המשפחתית והרפואית ובדיקה גופנית. ברוב המקרים יהיה הרבה יותר קל לאבחן טחורים חיצוניים. זאת לעומת טחורים פנימיים אותם ניתן לזהות על ידי בדיקות ייעודיות כדוגמת דם סמוי בצואה כאשר ישנו דימום רקטלי, או בדיקות פולשניות כדוגמת קולונוסקופיה שנועדו גם לשלול סיבות אחרות לדימום.

טחורים פנימיים מחולקים לדרגות בהתאם לרמת הצניחה בתוך התעלה הרקטלית.

ניתן לקרוא בקישור הבא בהרחבה >>

דרכי הטיפול בטחורים פנימיים

במקרים בהם הופעת טחורים פנימיים גורמת לכאב ואי נוחות, או כאשר עוברים כשבועיים והתסמינים אינם במגמת שיפור, חשוב לבחון דרכי טיפול שונות כדי לסייע בהקלה על הסימפטומים.

אחת משיטות הטיפול היא סקלרותרפיה:

מדובר בטיפול קל יחסית שאינו כרוך בהתערבות כירורגית, במהלכו מוזרק לטחור הפנימי תמיסה שמפסיקה את אספקת הדם וכך אמורה לכווץ ואף להסיר את הטחור.

אם הטחור הפנימי צנח והוא בולט כלפי חוץ, ניתן לקשור אותו באמצעות רצועת גומי, גם כן במטרה להפסיק את אספקת הדם ולגרום לו להתכווץ וליפול.

שיטה נוספת נפוצה לטיפולים בטחורים פנימיים היא אלקטרותרפיה:

שמטרתה לכווץ את הגוש באמצעות זרם חשמלי. כך גם השימוש באור אינפרא אדום, טיפול שיכול להוביל גם הוא להפסקת אספקת הדם ולכיווץ והסרת הטחור.

במידה וכל השיטות שהוזכרו אינן מובילות לכיווץ והסרת הטחורים, יידרש טיפול כירורגי שמטרתו להפסיק את אספקת הדם לטחור, כיווצו והסרתו. חשוב לזכור, כי טובים ויעילים ככל שיהיו כל אחד מהטיפולים המוזכרים, ללא שינוי באורח החיים, עם דגש על תזונה, הטחורים עלולים לחזור. נושא זה חשוב גם כחלק ממניעת היווצרות הטחורים הפנימיים והחיצוניים.

איך ניתן להימנע מראש מטחורים פנימיים?

למרות שלא תמיד ניתן למנוע טחורים, בהחלט אפשר לצמצם את הסיכוי להופעתם. זאת על ידי שמירה על אורח חיים נכון הכולל תזונה נכונה ובריאה שיכולה לגרום ליציאות רכות. אחד האלמנטים העיקריים בתזונה שאמורה למנוע טחורים הוא צריכת סיבים תזונתיים שמעודדים את פעולת המעיים ומפחיתים את הסיכון לעצירות.

צריכת מים יכולה גם היא לסייע במניעת היווצרות טחורים פנימיים. בנושא התזונה, מומלץ להתייעץ בנוסף לרופא.ה, גם עם תזונאי.ת שיכולים להתאים תפריט פרסונלי, בהתאם למצבכם הרפואי והבריאותי.

חלק בלתי נפרד מאורח חיים נכון ובריא הוא פעילות גופנית, שיכולה למנוע הופעת טחורים. הסיבה לכך היא כי במהלך ישיבה וביצוע פעולות יום יומיות רגילות, גם המעיים מאטים את הקצב. לעומת זאת פעילות גופנית, גם אם מתונה, יכולה לעודד את פעילותם ולמנוע עצירות וצואה קשה שיכולות להוביל לטחורים.

במידה ואתם כבר סובלים מטחורים, חשוב להתייעץ עם גורם רפואי לפני בחירת סוג הפעילות הגופנית. כך, הרמת משאות כבדים כדוגמת משקולות, יכולים להזיק ולא להועיל.

יתרונות טיפול בטחורים פנימיים עם ד"ר זלמן שאלות נפוצות:

בהחלט כן. דוגמה לשיטת טיפול שאינה פולשנית היא סקלרותרפיה, הכוללת הזרקת תמיסה לטחור הפנימי שלך שסוגרת את אספקת הדם ואמורה לצמצמו ואף להסירו. שיטה נוספת היא קשירת הטחור באמצעות רצועת גומי. זאת במידה והוא צנח ובולט כלפי חוץ. שיטה נוספת נפוצה לטיפולים בטחורים פנימיים היא אלקטרותרפיה, שאמורה לכווץ את הגוש באמצעות זרם חשמלי. כך גם השימוש באור אינפרא אדום יכול לאפשר את הפסקת אספקת הדם לכיווץ והסרת הטחור.

על פי המכון הלאומי לבריאות (NIH)כמחצית מבני 50 ומעלה סובלים מטחורים. לפי הפרסום באתרNews Medical שכיחותם של טחורים באוכלוסייה הכללית ברחבי העולם מוערכת ב-4.4%. עוד עולה מהנתונים כי מדי שנה בארצות הברית בלבד מתגלים כ-10.4 מיליון מקרים חדשים.

בהחלט כן. ברוב המקרים נמליץ על צריכת מזונות עשירים בסיבים שיכולים להפוך את הצואה לרכה יותר וכך למנוע עצירות שיכולה להוביל לטחורים פנימיים. זאת בנוסף לשתיית מים מרובה, כמו גם מיצי פירות ומרקים צלולים. במקרים מסוימים צריכת סיבים תזונתיים עלולה להזיק, ולכן חשוב להתייעץ עם גורם רפואי ובמידת האפשר גם עם דיאטנית.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

מקורות חיצוניים בינלאומיים שעזרו לכתיבת המאמר:

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​