חיפוש
Close this search box.

נוקטוריה – תכיפות במתן שתן בלילה: לא נעים? לא נורא, כל עוד מאבחנים ומטפלים

נוקטוריה היא תופעה שגורמת להתעוררות של פעמיים ויותר במהלך הלילה, רק כדי להטיל שתן. זאת בנוסף לפגיעה באיכות השינה, באורח החיים ובתפקוד היום יומי, דבר המחייב זיהוי ומתן מענה רפואי ונכון

סקירה מאת ד”ר זלמן יצחקוב מעודכן לשנת 2024.

במידה ואתם קמים לשירותים במהלך הלילה יותר מפעם אחת, ייתכן שאתם סובלים מתכיפות במתן שתן בלילה, או בשמה המקצועי של התופעה: נוקטוריה. מדובר בתופעה נפוצה ומטרידה ביותר ממנה סובלים כ- 50 מיליון אנשים בארצות הברית. מתוכם 10 מיליון מאובחנים באופן חד-פעמי ורק 1.5 מיליון מקבלים טיפול, כפי שעולה מנתוני המכונים הלאומיים לבריאות.(NIH)

מהפרסומים גם מסתמן כי 1 מכל 3 מבוגרים מעל גיל 30 מבקר בשירותים כפעמיים מדי לילה, ו-50% מכלל המבוגרים מעל גיל 65 קמים לפחות פעם אחת בלילה כדי להתרוקן. התסמינים ברורים, ולכן נשאלת השאלה כיצד אפשר לאבחן ולטפל בתופעה שעלולה להוביל לחסך שינה ואי נוחות רבה בלילה וגם ביום.

נוקטוריה - תכיפות במתן שתן בלילה המרכז לצנתורי גוף בהנהלת דר זלמן יצחקוב

מהי תופעת מתן שתן בלילה

נוקטוריה היא כאמור מצב נפוץ בו קם אדם משנתו כפעמיים ויותר במהלך הלילה בכדי להטיל שתן. שכיחות התופעה עולה עם הגיל עם הבדל בין נשים לגברים, כפי שנגלה בהמשך.

יחד עם זאת, כל עוד היא אינה פוגעת בשינה ובאורח החיים, ניתן לחיות איתה בשלום. לעומת זאת, ויש לכך גיבוי מחקרי, רבים מהסובלים מתכיפות במתן שתן בלילה סובלים גם משינה שאינה רציפה, דבר שפוגע לטענת רבים באורח החיים ובתפקוד היום יומי. מסיבות אלו ועוד, חשוב להבין למה זה קורה, להכיר את התסמינים ולבחון את דרכי הטיפול.

מהם הגורמים להטלת שתן בלילה?

נוקטוריה היא תופעה ששכיחותה עולה עם הגיל, ונובעת ממגוון גורמים, החל מאורח חיים ועד בעיות בריאותיות.
הסיבות לכך לפי הקרן לטיפול באורולוגיה (Urology Care Foundation) כוללות:

כאשר יותר מגורם אחד מעורב בתופעה, נגדיר זאת כנוקטוריה מעורבת.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

תכיפות מתן שתן בלילה בגילאים שונים

מכיוון שהתופעה עולה בשכיחותה כאמור עם הגיל, חשוב לזהות מה קורה בתקופות מסוימות בחיינו. ממחקרים שנערכו על שכיחות התופעה, עולה כי נוקטוריה אינה משפיעה רק על האוכלוסיות המבוגרות, אלא גורמת גם להשפעה שלילית ולפגיעה באיכות החיים בקרב גברים צעירים יותר.

עוד עולה, כי הסיכוי לסבול מנוקטוריה גדל באופן דרמטי בגיל 60 ומעלה, וכך עולה שכיחות התופעה עם הגיל. עוד ממצאים ממחקר הנוקטוריה בקרב קשישים, מראה כי בגילי 80 ומעלה שיעורי הסובלים מתכיפות במתן שתן בלילה הוא 80% ולעיתים גם 90%, כש- 30% מהמבוגרים בגילים אלו קמים לפחות פעמיים בלילה במטרה להטיל שתן. כאן גם נשאלת השאלה האם השינה העמוקה פחות היא זו שגורמת לתופעה או להיפך, במיוחד ביחס לגילים צעירים יותר.

תכיפות מתן שתן בלילה בגילאים שונים - המרכז לצנתורי גוף בהנהלת דר זלמן יצחקוב

 כיצד ניתן לאבחן תכיפות במתן שתן בלילה?

אבחון התופעה יכול להיות מאוד מאתגר ומבוסס בעיקר על תשאול המטופל/ת. זאת בנוסף לרישום יומן המתעד את ההתנהלות במשך הלילה לתקופה מסוימת וכולל את צריכת השתייה היומית, לקראת השינה, סוג השתייה ותדירות הטלת שתן בפרק זמן של 24 שעות.

כלי נוסף באבחון הוא בחינת ההיסטוריה משפחתית של בעיות בשלפוחית ​​השתן או סוכרת. במקרים מסוימים יבוצעו גם בדיקות כדוגמת בדיקת סוכר בדם, ספירת דם וכימיה בדם, בדיקת שתן כללית ותרבית שתן ואף בדיקות הדמיה ואבחון אורולוגיות.

תכיפות במתן שתן בלילה ההבדלים בין גברים לנשים

נשים רבות אוהבות לגשת לנוחיות יחד, כשהן בחברה או עם חברות טובות. השאלה היא, האם גם תדירות הטלת השתן של המין הנשי רבה יותר? ממחקר שפורסם ב-Science Direct עולה כי שכיחות התופעה בדרך כלל זהה אצל שני המינים ועומדת על שיעור של כ-40%.

יחד עם זאת, בקרב גברים השכיחות של מתכיפות במתן שתן בלילה עולה עד גיל העמידה, וכך גם בגיל השלישי. נתונים אלו זוכים לגיבוי גם בפרסומי המרכז הרפואי העולמי Mio Clinic, לפיהם נוקטוריה שכיחה יותר בקרב גברים.

תכיפות במתן שתן בלילה ההבדלים בין גברים לנשים המרכז לצנתורי גוף בהנהלת דר זלמן יצחקוב

האם קיים טיפול טבעי לתכיפות במתן שתן לילי

בראש ובראשונה, חשוב להגביל את צריכת הנוזלים כשעתיים לפני השינה, עם דגש על אלכוהול וקפאין שידועים כמעודדים הטלת שתן תכופה. שיטה נוספת ואפקטיבית, במיוחד אצל נשים, כולל שילוב תרגילי קיגל, שהם תרגילי חיזוק לשרירי רצפת האגן המסייעים בשליטה בזרימת השתן.

במקרים מסוימים יכול לעזור השימוש בצמחי מרפא ותוספי מזון, בהם ניתן לעשות שימוש רק בעצת רופא.ה ובהתאם למצבו הרפואי של המטופל. דוגמה לכך היא תמצית זרעי דלעת המסייעת בחיזוק שרירי רצפת האגן ובשליטה בהם. צריכה מוגברת של ויטמין D יכולה גם כן לצמצם באופן משמעותי דליפת ​​שתן, בעיקר אצל נשים ובגילים מבוגרים.

דרכי הטיפול בנוקטוריה אצל ד”ר זלמן יצחקוב

שיטות הטיפול בנוקטוריה תלויה בגורמים לתופעה, וכוללות מגוון פתרונות. לשם כך יש כאמור לאבחן ולזהות את הסיבות לתכיפות במתן שתן בלילה. לסובלים מזיהום נציע תרופות כדוגמת אנטיביוטיקה, זאת גם במטרה להפחית את כמות השתן המיוצרת במהלך הלילה. במידה ותרופה מסוימת היא זו שגורמת לכך, ננסה לשנות את סוג התרופה, את המינון או שנמליץ ליטול אותה בבוקר.

לעיתים שינוי באורח החיים יכול לעורר פלאים ולצמצם משמעותית את התכיפות במתן שתן בלילה. כך, ברגע שנאתר את ההרגלים השגויים ונשנה אותם, יוביל הדבר לתוצאות טובות. במקרים מסוימים, כדוגמת הגדלה שפירה של הערמונית בגברים, מצב בו הערמונית גדלה בעיקר בחלק האמצעי ולוחצת על השופכה.

המטופל יחווה תסמינים נוספים מלבד נוקטוריה, כגון: היסוס תחילי, זרם חלש, טיפטוף סופי, דחיפות ותכיפות, קושי להתאפק.
אבחנה של ערמונית מוגדלת כזו הגורמת לנוקטוריה ניתן לבצע באמצעות מספר בדיקות זמינות: לקיחת רקע רפואי, מילוי שאלון IPSS לדירוג התסמינים, בדיקה רקטאלית.

בהמשך מומלץ לבצע בדיקת US להערכת נפח הערמונית ובדיקת PSA. התוצאות יכולת לסייע בקביעת תוכנית טיפול עתידית כגון תרופת או טיפול בשיטת הצנתור לערמונית או ניתוח כריתת ערמונית.

ד”ר זלמן יצחקוב חלוץ ומוביל את צנתור עורקי הערמונית בישראל. מדובר בהליך רפואי בשיטת הצנתור וללא ניתוח. ההליך מבוצע בחדר צנתורים בהרדמה מקומית וטשטוש. מחדירים צנתר דקיק בעורק ומנווטים לעורקי הערמונית.

לאחר זיהוי עורקי הערמונית ניתן לחסום אותם עם חלקיקים. החסימה תוביל לחוסר באספקת דם ותגרום לנמק במרכז הערמונית. בהליך זה האזור המרכזי של הערמונית זה שעוטף את השופכה משתחרר מהלץ שהיה סביבו ובהדרגה התסמינים של ההפרעה בהשתנה משתפרים.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

5/5
10/10 ציון מצוין על פי 13 חוות דעת

הסדרים עם כל חברות הביטוח

שאלות נפוצות

נוקטוריה אינה מסכנת חיים ויחד עם זאת, גורמים מסוימים לתופעה עלולים להוות סיכון משמעותי. לכן, חשוב לא להתעלם מהצורך להטיל שתן פעמיים או יותר במהלך הלילה, דבר שעלול להעיד על מצב בריאותי חמור, וכך לאבחן, לטפל ולתת מענה רפואי הולם. סיבוך נוסף של תכיפות מתן שתן בלילה נובע מהיעדר שינה רציפה ואיכותית, שחשובה כל כך לבריאות ולרווחה הכללית.

כאשר הטיפול הבסיסי בתכיפות במתן שתן בלילה אינו משפיע לטובה או בכלל, אפשר לשקול מתן תרופות מסוימות. את סוג התרופה והמינון המומלץ, יכול לקבוע רק רופא מומחה, ועל פי ההיסטוריה הרפואית ומצבו הבריאותי של המטופל. לציין כי תרופות בשילוב עם טיפול התנהגותי יכולות להיות הרבה יותר יעילות, ולכן חשוב לשקול גם מענה מקצועי רגשי.

בהחלט כן, וכך גם עולה שכיחותה עם הגיל. מחקרים מראים כי 1 מכל 3 מבוגרים מעל גיל 30 מבקר בשירותים כפעמיים מדי לילה, ו-50% מכלל המבוגרים מעל גיל 65 קמים לפחות פעם אחת בלילה כדי להתרוקן.

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​