חיפוש
Close this search box.

צנתור בריאטרי – Bariatric Embolization

האם שמעתם על צנתור בריאטרי? האם בעתיד הצנתור יחליף את הניתוחים הבריאטרים?

להלן סקירת ספרות עדכנית:

השמנת יתר הינה אחת מהבעיות הבריאותיות הגדולות והמורכבות ביותר בעולם כולו. המחלה הוכרזה ע”י ארגון הבריאות הבינלאומי כמגיפה. השמנת יתר מפחיתה את איכות החיים וגורמת להעלאת שיעורי התמותה המוקדמת וסיכון מוגבר לתחלואה נילווית הקשורה בהתפתחות של מחלות כרוניות רבות.

בפעולה זעיר פולשנית (צנתור) מבצעים חסימה של עורקים בריאטרים ( Bariatric Artery Embolization) כטיפול לירידה במשקל. בפעולה זו חוסמים את עורק הקיבה השמאלי (Left Gastric Artery ). הפחתת אספקת הדם לכיפת הקיבה גורמת לירידה בשחרור הורמון הרעב, גרלין. כתוצאה מכך המטופל מרגיש פחות את תחושת הרעב, יפחית את  צריכת המזון וירד במשקל.

במודלים ראשונים על בעלי חיים ניראה היה כי הפתרון אפשרי ובטוח. התוצאות הראשוניות היו מבטיחות והדיווחים הראשונים הראו שמדובר בגישה חדשנית, יעילה ובטוחה לפתרון בעיית ההשמנה וניצפתה ירידה במשקל של 4.7%-17.1%.

אם הפעולה יעילה, בטוחה וגורמת לירידה במשקל מדוע לא מבוצעת?

עד כה לא הצטברו מספיק מחקרים בכדי לקבוע את ההשפעה המדוייקת בהורדת מסת הגוף, שיפור בפרופיל השומנים, סוכרת ועוד באותם מטופלים.

פעולת הצנתור הבריאטרי מתייחסת להשמנה כחוסר איזון בין האנרגיה הניצרכת במזון שאוכלים וההוצאה של האנרגיה. הורמון הגרלין מווסת את הפעולה הזאת. יחד עם זאת יש לזכור כי בהשמנת יתר ישנם פרמטרים נוספים הכוללים התנהגות סביבתית/ ביולוגית/חברתית/רפואית/כלכלית חשובות לא פחות בפתרון הבעיה.

למי הפעולה מתאימה?

ניתן לשקול את הפעולה כחלופה לאלו שאינם מתאימים לניתוחים בריאטרים, יחד עם זאת יש לשלב טיפולים נוספים כגון שינוי אורח החיים, טיפול תרופתי ועוד.

במאמר שהתפרסם בשנת 2021 בעיתון הרפואי CardioVascular and Interventional Radiology

החוקרים העריכו את היעילות והבטיחות הקלינית של צנתור בריאטרי במבוגרים עם BMI  בין 30-39.9 Kg/m2 ותסמונת מטבולית.

במחקר השתתפו בו 10 נשים בגילאיי 21-48 BMI חציוני של 36.37+-2.58 Kg/m2.

קריטריונים לאי הכללה במחקר כללו: הריון, רצון להיכנס להריון בשנה הבאה, ניתוח קיבה קודם, מחלת לב, ריאה או כבד מתקדמת, הפרעות קרישה ושימוש בסמים.

למשתתפות שעברו פעולת צנתור נחסמו לפחות 2 עורקים המזינים את כיפת הקיבה ב 9 מתוך 10 מטופלות.

6 חודשים לאחר הצנתור הבריאטרי הוערכה היעילות על ידי שינוי משקל הגוף, רמות הורמות גרלין, תנגודת לאינסולין, שינוי איכות החיים והפרעת זלילה.

אמנם קבוצת המחקר הייתה קטנה אך התוצאות הראו שהצנתור יעיל בהפחתת משקל, היקף מותניים, רמות גרלין ותנגודת אינסולין בדם. נצפה שיפור בהפרעת הזלילה ובאיכות החיים.

הפעולה טרם מאושרת לביצוע אלא בתנאי מחקר בלבד.

מקורות:

Bariatric Embolization: A Procedure Dead or Alive?

Alberto Alonso-Burgos

CardioVascular and Interventional Radiology volume 44, pages607–609 (2021)

Bariatric Embolization in the Treatment of Patients with a Body Mass Index Between 30 and 39.9 kg/m 2 (Obesity Class I and II) and Metabolic Syndrome, a Pilot Study

Raphael Braz Levigard

CardioVascular and Interventional Radiology volume 44, pages598–606 (2021)

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​