חיפוש
Close this search box.

מהי מחלת ורידי הרגליים?

הורידים אחראים על תנועת הדם מן הרגליים אל הלב, אך כאשר תפקודם משתבש מתעוררת מחלה כרונית של הורידים. ד”ר זלמן יצחקוב מרחיב על מאפייני המחלה, הסיבות להיווצרותה, התסמינים, הסיבוכים ותהליך האבחון והטיפול

סקירה מאת: ד”ר זלמן יצחקוב

מחלה כרונית של ורידי הרגליים הינה מצב שכיח (בשיעור של כ-60% מהאוכלוסייה הבוגרת), אשר נגרמת כתוצאה מתפקוד לקוי של הורידים.

הסימנים הראשוניים של מחלה מתבטאים בדליות שטחיות, לעיתים מפותלות אשר מעידות על פעילות לא תקינה של הורידים, הסימנים המתקדמים של המחלה כוללים כאבים ותחושת עייפות ברגליים, נפיחות ושינוי צבע העור, ואילו במצבים המתקדמים ביותר ניתן יהיה להבחין כי העור הפך לכהה יותר ולעיתים הופיעו כיבים (פצעי עור).

 

תמונה מפורטת המציגה את השפעות מחלת ורידי הרגליים

מהם הגורמים למחלת הורידים ברגליים?

ורידי הרגליים מזרימים דם אל הלב כנגד כוח הכבידה במסלול זרימה קבוע שנשמר הודות לקיומם של מסתמים המונעים את חזרת הדם לכיוון כפות הרגליים.

כאשר דופנות הורידים נחלשות הוריד מתרחב והשסתומים אינם מצליחים לתפקד כראוי.

הסיבות למצב עשויות להיות קשורות לגורמים גנטיים, או לגורמים אחרים הקשורים לפקקת (חסימת) ורידים עמוקים, אשר מונעת את המעבר התקין של הדם מן הרגליים אל כיוון הלב ומסיבה זו דם מצטבר ברגליים.

אילו ורידים נפגעים במחלת ורידים כרונית?

וריד הירך, הורידים העמוקים והורידים השטחיים (עכבישיים או רטיקולרים) הם הורידים שנפגעים כתוצאה ממחלת הורידים הכרונית, כאשר דליות יופיעו במקרה של פגיעה בווריד הירך השטחי, ואילו פגיעה בוורידים העמוקים נובעת מחסימה של קריש דם.

מהם התסמינים של מחלת הורידים הכרונית?

במחלה זו התסמינים רבים ומגוונים וכוללים: עייפות, תחושת כבדות, נפיחות ברגליים – בפרט בשעות הערב.

לעתים גרד מופיע בעור, יש התכווצות שרירים והכאב הנלווה הוא מסוג “פועם” או “שורף”, אדגיש כי עמידה ממושכת מביאה להחמרת התסמינים.

נוסף לכך בעת בדיקת העור ניתן להבחין בוורידים קטנים או בדליות, כמו כן ישנה נפיחות באזור הקרסול ובכף הרגל.

בשלבים מתקדמים יותר של המחלה ניתן להבחין בשינויים בצבע העור או בכיבים ברגליים.

תסמינים אלו משפיעים לרעה על איכות החיים.

מהם הסיבוכים בשלב האקוטי של מחלת הורידים הכרונית וכיצד מאבחנים את המחלה?

הסיבוכים בשלב האקוטי של מחלת הורידים הכרונית מתבטאים בדרך אחרת בכל סוג וריד: בוורידים המורחבים ייווצרו קרישי דם, בוורידים השטחיים יופיע דימום חיצוני (אם העור עדין) ובוורידים העמוקים קיים סיכון כי קרישי הדם עלולים להינתק, להגיע לריאות ולגרום לתסחיף ריאתי – מצב זה נחשב למסכן חיים.

אבחון המחלה נעשה באמצעות בדיקת רופא, אשר בוחן את הרגליים ומחפש אחר ממצאים המעידים על המחלה, כמו כן נעשית בדיקת דימות ראשונה בטכנולוגיית אולטרה-סאונד.

דרכי הטיפול במחלת ורידים כרונית

בפתח דברי אומר, שלא כל חולה במחלת ורידים כרונית זקוק לטיפול, לעיתים קרובות עידוד, תמיכה, אימוץ הרגלים בריאים ושימוש באמצעים מהטיפול השמרני מסייעים מאוד.

הטיפול השמרני כולל פעילות גופנית סדירה, הפחתה במשקל (אם מדובר בהשמנת יתר), פיזיותרפיה, הרמת רגליים במנוחה ושימוש בגרביים אלסטיות כדי לדחוס את הורידים ולמנוע את הצטברות הדם והנפיחות ברגליים.

דגש חשוב: מומלץ לגרוב את הגרביים האלסטיות בעת הקימה מהמיטה ולאורך היום במטרה להשיג את התוצאה הטיפולית הטובה ביותר.

הטיפול במערכת הורידים השטחית

הטיפול במערכת השטחית שונה מהטיפול במערכת העמוקה וחשוב להיבדק על ידי רופא במטרה להתאים את הטיפול הנכון לבעיה.

אם מדובר בוורידים שטחיים הרי שלרוב העלמתם נעשית בשיטת טיפול חדשנית – באמצעות חומר כימי או באמצעות טכנולוגיית לייזר – אשר מחליפה את ה”סטריפינג” בניתוח שהיה רווח יותר בעבר.

הטיפול בלייזר פועל בשיטת החימום או באמצעות מכשיר גלי רדיו המבצע איוד.

הטיפול באמצעים כימיים כולל גירוי מכני או כימי (באמצעות דבקים או באמצעות חומרי הטרשה) של דופן הוריד ומוביל לסגירתו.

כפי שציינתי קודם לכן, השיקולים לבחירת הטיפול הנכון נתונים בידי רופא המטפל.

הטיפול במערכת הורידים העמוקים

טיפול זה מורכב יותר, שכן ההפרעה בתפקוד הורידים הללו פוגמת במעבר התקין של הדם מהרגליים אל הלב.

לכן כאשר ישנה חסימה בעורק הירך אשר נמשכת אל תוך האגן נבחר לטפל בשיטת הצנתור. (אציין שלא ניתן ליישם את השיטה אם מדובר בחסימת עורקים מתחת לגובה הברך בלבד).

הליך הצנתור לטיפול בוורידים העמוקים דומה מאוד להליך הצנתור בלב, כאשר לאחר מעבר החסימה בוריד מנפחים בלון כדי לפתוח מחדש את חלל הוריד ולאחר מכן מחדירים תומכן (סטנט) כדי לשמר את נתיב זרימת הדם בחלל הוריד.

אדגיש שזהו הליך ניתוחי, ליצירת מעקף לווריד החסום, אך כיום נדיר שהליך זה מבוצע.

במרפאתנו אנחנו משלבים בין שיטות הטיפול השונות כדי להגיע לתוצאה המיטבית ביותר ברמה הבינלאומית. הטיפול מבוצע על ידי רדיולוג פולשני ורופא כלי דם.

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​