חיפוש
Close this search box.

צנתור עורקי הערמונית (PAE) לטיפול בפרוסטיטיס לאחר הקרנות בסרטן הערמונית

טיפול קרינתי בגברים שאובחנו עם סרטן ערמונית מקומי, הינו הטיפול העיקרי והיעיל ביותר לריפוי המחלה.

הטיפול הקרינתי ניתן בשתי אופנים טיפול באמצעות קרינה ממקור חיצוני (רדיותרפיה) או ממקור קרינה פנימי (ברכיתרפיה).

טיפול בקרינה ממקור חיצוני לרוב נעשה בסדרה של טיפולים הנמשכת מספר שבועות.

לעיתים הטיפול מלווה בתופעות לוואי קלות ובחלק מהמטופלים תופעות לוואי קשות הפוגעות באופן חד או כרוני בתפקוד הערמונית ומערכת השתן.

דלקת בערמונית הנגרמת מקרינה יכולה להיחשב כצורה של דלקת ערמונית כרונית ולא חיידקית והיא מאתגרת ביותר לטיפול, כאשר הטיפול בדלקת הכרונית מתמקד במתן נוגדי דלקת, אנטיביוטיקה וחוסמי אלפא. למרבה הצער, כ 50% מהגברים יהיו תסמינים עמידים לטיפול רפואי עם יעילות מוגבלת של רפואה אלטרנטיבית ואפשרויות פולשניות.

במאמר שהתפרסם AME Medical Journal ב 2022 , צנתור הערמונית ואמבוליזציה של עורק הערמונית (PAE) הוכחה כטיפול זעיר פולשני ובטוח וטיפול קליני יעיל לתסמיני דרכי השתן התחתונות (LUTS) משנית לערמונית שפירה. אמנם ראיות הן לאבחון והן לניהול של דלקת הערמונית לאחר קרינה חיצונית חסר באופן משמעותי, הסקירה העריכה את התפקיד החדש של צנתור עורקי הערמונית ( PAE ) לטיפול בדלקת הערמונית הנגרמת מקרינה.

תרשים רפואי המציג את הערמונית רגילה לעומת ערמונית עם גידול סרטני. התמונה מדגישה את ההבדלים בין המבנים וההשפעות על שלפוחית השתן.

צנתור הערמונית לטיפול בהגדלה שפירה הינו טיפול מחליף ניתוח, מלעורי פולשני לשיפור תלונות ההשתנה. בפעולה המבוצעת ע”י ד”ר זלמן יצחקוב, בעזרת צנתר דקיק נכנסים בעורקי הערמונית הקטנים וחוסמים אותם בעזרת מיקרוספרות, אלו חלקיקים מעוגלים קטנטנים, החוסמים את העורקיקים הקטנים באונה המרכזית של הערמונית, כתוצאה מכך האיזור המרכזי שעוטף את השופכה נסוג תוך מספר שבועות. לאחר הפעולה ישנן תופעות לוואי אשר חולפות לאחר השבוע הראשון, כגון צריבה במתן שתן, תכיפות ודחיפות רבה, חום נמוך, לעיתים מעט דם בשתן.

בפעולה לא מחדירים קטטר שתן, לעיתים רחוקות יש צורך בהחדרת קטטר מכיוון שהמטופל מתקשה לתת שתן בשעות הראשונות לאחר הפעולה.

השחרור לאחר כ 12 שעות השגחה. בבית נוטלים משככי כאבים במידת הצורך, אנטיביוטיקה למניעת זיהום ונוגדי דלקת להקלה מהירה של התסמינים.

המחקר אמנם העריך מספר קטן של מטופלים ונדרשת כמות גדולה יותר של מטופלים ומחקרים להערכת הטיפול בצנתור עורקי הערמונית לטיפול בדלקת הערמונית הנגרמת מקרינה.

מסקנות המחקר היו עבור גברים הסובלים מתלונות בדרכי השתן לאחר טיפול בקרינה חיצונית יש לשקול התערבות בשיטת הצנתור להקלה על התסמינים.

המטופלים הבאים יכולים להתאים לצנתור עורקי הערמונית ולהגיב באופן חיובי לפעולה:

  1. מטופלים הסובלים מתלונות השתנה (LUTS) יחד עם סרטן ערמונית שאינו חוסם את השופכה וממוקם באיזורים הפריפרים (Peripheral zone).
  2. מטופלים הסובלים מתלונות השתנה (LUTS) יחד עם סרטן ערמונית ומועמדים לטיפול קרינתי חיצוני.
  3. מטופלים הסובלים מדלקת בערמונית הנגרמת מקרינה והטיפול התרופתי אינו מסייע ובפרט שחלפו 3 חודשים מסיום ההקרנות.

לפרטים נוספים ולקריאת המאמר לחצו כאן

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​