חיפוש
Close this search box.

הקשר בין בעיות פוריות אצל נשים ולהפרעה בזרימות הדם באגן (גודש ורידי האגן)

אי פוריות הוא מצב מטריד מאוד המשפיע על מיליוני זוגות ברחבי העולם. אמנם ישנם גורמים שונים לאי פוריות אך גורם אחד פחות מוכר שיכול לתרום לאתגר זה הוא הפרעה בזרימת הדם בוורידי האגן (PeVD – Pelvic Venous Disorders).

סקירת ספרות עדכנית לשנת 2024 מאת ד”ר זלמן יצחקוב

בשנים האחרונות, אפשרות טיפול מבטיחה הנקראת אמבוליזציה (תסחוף) של ורידי השחלות התפתחה כפתרון עבור נשים עם אי פוריות הקשורה בהפרעה בזרימות הדם באגן וגורמת לגודש ורידי האגן.

בסקירה זו אביא את המידע המחבר בין אי פוריות לבין גודש ורידי האגן, וכיצד אמבוליזציה של ורידי השחלות יכולה להציע תקווה מחודשת למי שמבקשת להקים משפחה.

הבנת הפרעה בזרימה הוורידית האגן  (PeVD – Pelvic Vascular Disorder).

הפרעה בזרימות ורידי האגן, הידועה גם בשם תסמונת גודש ורידי האגן (Pelvic Congestion Syndrome), היא מצב המאופיין על ידי הרחבה ותפקוד לקוי של ורידים באזור האגן. ורידים אלה אחראים על הזרמת הדם מהאגן בחזרה אל הלב. כאשר הם הופכים למורחבים, זה יכול לגרום למגוון של תסמינים מטרידים. כגון כאבי אגן כרוניים, אי נוחות במהלך או אחרי יחסי מין, תקופות וסת כבדות וכואבות והתפתחות דליות באזור האגן.

הקשר בין גודש ורידי האגן לאי פוריות

הקשר בין גודש ורידי האגן לאי פוריות הוא תחום מחקר חדש יחסית, אך ישנן עדויות המצביעות על מספר מנגנונים שבאמצעותם גודש ורידי האגן עשוי לתרום לאי פוריות:

זרימת דם לקויה: גודש ורידי האגן יכול להוביל להתפתחות דליות בתוך האגן, אשר עלול לשבש את זרימת הדם לאברי הרבייה. מצב זה יכול להפריע למחזור החודשי הרגיל ולביוץ. זרימת דם לקויה לשחלות עלולה להפחית את מספר ואיכות הביציות הזמינות להפריה.

חוסר איזון הורמונלי:  גודש ורידי האגן יכול להוביל לחוסר איזון הורמונלי. הורמונים כמו פרוגסטרון ואסטרוגן ממלאים תפקיד מכריע בוויסות המחזור החודשי ובריאות הרבייה הכללית. הפרעה באיזון ההורמונלי עלולה להוביל למחזורים לא סדירים, לחוסר ביוץ ולקשיים בהריון.

דלקת כרונית:  גודש ורידי האגן כרוך לעתים  בדלקת של ורידי האגן והרקמות שמסביב. דלקת כרונית יכולה להשפיע לרעה על הפוריות על ידי גרימת נזק לאברי הרבייה והפרעה להשתלת ביצית מופרית ברירית הרחם.

הפתרון: אמבוליזציה (תסחוף) של ורידי השחלות.

אמבוליזציה של ורידי השחלות הוא הליך הצובר תאוצה בשנים האחרונות, מדובר בהליך זעיר פולשני שיכול לטפל ביעילות  בגודש ורידי האגן, ועשוי להחזיר את הפוריות.

הליך זה כולל את השלבים הבאים:

הדמיה אבחנתית: כהכנה לאמבוליזציה של ורידי השחלות, מבוצעת הדמיה אבחנתית, כגון אולטרסאונד אגן, MRI או CT וונוגרפיה, כדי לאשר את נוכחות ורידי מורחבים באגן ולזהות את הוורידים הפגומים.

החדרת צנתר: דרך פתח זעיר בעורק צנתר מוחדר בווריד בצוואר ומשם מנווטים לווריד השחלה הפגוע.

אמבוליזציה: באמצעות חומרים מיוחדים, נוזל תסחיף המבוסס על ethylene vinyl alcohol (EVOH) copolymer ובאמצעות סלילים זעירים ד”ר זלמן יצחקוב חוסם את הוורידים המורחבים. זה מונע את זרימת הדם לאחור, מקל על הלחץ ואי הנוחות.

התאוששות: אמבוליזציה של ורידי השחלות מבוצעת כהליך אמבולטורי. השחרור מספר שעות לאחר הפעולה, ההחלמה מהירה וניתן לחזור לפעילות השגרתית תוך מספר ימים.

היתרונות של אמבוליזציה של ורידי השחלות כשיש בעיות בפוריות בנוכחות גודש ורידי האגן:

עבור זוגות הנאבקים עם בעיות פוריות עקב גודש ורידי באגן , אמבוליזציה של ורידי השחלות מציעה מספר יתרונות:

זרימת דם משופרת: על ידי טיפול בבעיית כלי הדם הבסיסית, אמבוליזציה של ורידי השחלות יכולה להחזיר את זרימת הדם הרגילה לאברי הרבייה, מה שעשוי לשפר את הסיכויים לביוץ והפריה מוצלחים.

איזון הורמונלי: עם זרימת דם משופרת ודלקת מופחתת, האיזון ההורמונלי סביר יותר לשקם. זה יכול להוביל למחזורי וסת סדירים ולסבירות גבוהה יותר להתעברות.

כאב מופחת: נשים רבות עם גודש ורידי האגן סובלות  מכאבי אגן כרוניים, אשר יכולים להשפיע לרעה על איכות חייהם. אמבוליזציה של ורידי השחלות יכולה לספק הקלה משמעותית בכאב, ולשפר את הרווחה הכללית.

גישה לא ניתוחית: אמבוליזציה של ורידי השחלות הליך זעיר פולשני, המונע את הצורך בניתוח גדול. המשמעות היא זמני החלמה קצרים יותר, פחות סיבוכים ופחות צלקות.

לסיכום:

אי פוריות הוא מסע אישי מאוד ולעתים קרובות מאתגר עבור יחידים וזוגות כאחד.

הבנת הקשר הפוטנציאלי בין אי פוריות והפרעה בזרימת ורידי האגן חיונית למתן טיפול מקיף.

עדויות חדשות מצביעות על כך שגודש ורידי האגן יכול לתרום לאי פוריות באמצעות זרימת דם לקויה, חוסר איזון הורמונלי ודלקת כרונית.

אמבוליזציה של ורידי השחלות הינה אפשרות טיפול מבטיחה וזעיר פולשנית עבור אלה עם אי פוריות הקשורה בהפרעה בזרימות הוורידיות באגן.

על ידי טיפול בבעיות כלי הדם הבסיסיות, הליך זה יכול להחזיר זרימת דם תקינה, לאזן הורמונלית ולהקל על כאבי אגן כרוניים, ובסופו של דבר להגדיל את הסיכויים להשיג הריון מוצלח ולהגשים את חלום ההורות.

אם את סובלת מבעיית פוריות מוזמנת להתייעץ איתנו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​