חיפוש
Close this search box.

הנחיות מעודכנות של איגוד האורולוגים לטיפול באמצעות צנתור עורקי הערמונית

הנחיות מעודכנות של איגוד האורולוגים האמריקאי לשנת 2024 לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית באמצעות צנתור עורקי הערמונית (PAE).

סקירה מאת ד”ר זלמן יצחקוב.

איגוד האורולוגים האמריקאיAmerican Urological Association (AUA) עדכן את ההנחיות שלו לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית וכולל את צנתור עורקי הערמונית Prostate Artery Embolization (PAE) כאפשרות טיפולית ללא ניתוח לצד האפשרויות הניתוחיות.

רופא מבצע הליך כירורגי - חדר ניתוח עם ציוד מתקדם

מדובר בצעד גדול ומשמעותי ובשורה למטופלים. זוהי אבן דרך משמעותית בהכרה ב- PAE כחלופה בטוחה ויעילה לחולים עם הגדלה שפירה של הערמונית (BPH) ותסמיני דרכי השתן התחתונות (LUTS).

צנתור עורקי הערמונית (PAE) הוא הליך זעיר פולשני הכולל חסימת אספקת הדם לבלוטת הערמונית, כתוצאה מהפעולה האזור המרכזי של הערמונית מתכווץ ומוביל להקלה על הסימפטומים של הגדלה שפירה של הערמונית.
הליך זה מבוצע על ידי ד”ר זלמן יצחקוב, רדיולוג התערבותי, מחלוצי הפעולה בישראל.

באמצעות הנחיית שיקוף ובסיוע צנתרים דקיקים להעברת חלקיקים זעירים לעורקים המספקים דם לבלוטת הערמונית. החלקיקים חוסמים את זרימת הדם, גורמים למרכז הערמונית להתכווץ ולשפר את תסמיני ההשתנה.

הכנסת צנתור עורקי הערמונית (PAE) כפעולה טיפולית ללא ניתוח בהנחיות איגוד האורולוגים האמריקאי (AUA) היא תוצאה של מחקר נרחב ושיתוף פעולה בין אורולוגיה ורדיולוגיה התערבותית.
צנתור עורקי הערמונית (PAE) הוכח כאפשרות טיפול בטוחה ויעילה עבור חולים עם הגדלה שפירה של הערמונית ותסמיני דרכי השתן כגון, זרם חלש, דחיפות ותכיפות, קושי להתאפק, קימה בלילה ועוד.
מדובר בפעולה עם פחות סיבוכים וזמן חלמה קצר יותר בהשוואה לטיפולים כירורגיים אחרים.

ההנחיות המעודכנות צפויות להגביר את המודעות לצנתור עורקי הערמונית (PAE) כאפשרות טיפול בהגדלה שפירה של הערמונית הסובלים מהפרעה בתהליך ההשתנה.

מטופלים רבים נקראים “סובלים שקטים” שיש להם תסמינים המשפיעים לרעה על איכות חייהם אך אינם מעוניינים לעבור ניתוח או שאינם יכולים לעבור ניתוח בשל מצבם הרפואי.
צנתור עורקי הערמונית (PAE) מציע טיפול זעיר פולשני קל יותר שעשוי להיות מקובל על חולים אלה.

להנחיות המעודכנות יש השפעה חזקה על הפרקטיקה של הרפואה ברחבי העולם.
הנחיות האיגוד האירופי לאורולוגיה EAU היו חלוצות, שכן הן היו הראשונות לאמץ את צנתור עורקי הערמונית (PAE) כאפשרות טיפולית לצד הניתוחים המסורתיים.

צנתור עורקי הערמונית (PAE) הוכח כאפשרות טיפול בטוחה ויעילה עבור חולים עם ערמונית מוגדלת והפרעה בהשתנה, להליך אחוזי הצלחה גבוהים, עם שיפור משמעותי בתסמיני השתן ובאיכות החיים. צנתור עורקי הערמונית (PAE) הוא הליך זעיר פולשני המבוצע תחת אשפוז קצר, עם פחות סיבוכים וזמן החלמה קצר יותר בהשוואה לטיפולים כירורגיים מסורתיים.

צילום רנטגן באזור בגוף האדם

לצורך הצלחת הפעולה ד”ר זלמן יצחקוב משלב בין אמצעי ההדמיה המתקדמים מאפשר רכישת תמונות הדומות לתמונת ה CT ונקראת Cone Beam CT (CBCT) ולה מספר יתרונות:

ויזואליזציה משופרת: היכולת של CBCT לספק תמונות תלת ממדיות מפורטות משפרת את ההדמיה של עורקי הערמונית, ומסייעת לזהות ולכוון את הצנתר מדויק יותר.


בטיחות משופרת: המידע האנטומי המפורט המוצע על ידי CBCT תורם לבטיחות הליך הצנתור, ומאפשר ניווט מדויק ותסחוף סלקטיבי, ובכך מפחית את הסיכון לסיבוכים.


היתכנות של אמבוליזציה סלקטיבית: ההדמיה בזמן אמת של CBCT של האנטומיה של כלי הדם משפרת את ההיתכנות של אמבוליזציה סלקטיבית, ומבטיחה כי חומרי התסחוף יועברו בדיוק מירבי לעורקי המטרה.


חשיפה מופחתת לקרינה: CBCT כרוך בדרך כלל במינונים נמוכים יותר של קרינה בהשוואה להדמיית CT מסורתית, ממזער את החשיפה לקרינה תוך מתן הדמיה באיכות גבוהה להליך הצנתור.


הדרכה בזמן אמת: יכולות ההדמיה בזמן אמת של CBCT מאפשרת לבצע התאמות מיידיות על בסיס האנטומיה של כלי הדם ומשפרות את הדיוק והדיוק של תהליך הצנתור.


הערכה מקיפה: CBCT מספק הערכה מקיפה של עורקי הערמונית, המאפשרת הערכה יסודית של האנטומיה של כלי הדם ושינויים בדפוסי הסתעפות עורקים, ותורמת להצלחת הליך הצנתור.


גישה זעיר פולשנית: CBCT תומך באופי הזעיר פולשני של PAE, ומאפשר לבצע את ההליך בדיוק ובדיוק תוך מזעור הצורך בטכניקות פולשניות נרחבות.


נוחות המטופל: CBCT תורם לנוחות המטופל במהלך הליך הצנתור בכך שהוא מאפשר אספקה יעילה וממוקדת של חומרי התסחוף לעורקי הערמונית, מה שעשוי לקצר את זמן ההליך ולשפר את חוויית המטופל הכוללת.


תוצאות משופרות: ההדמיה המשופרת של CBCT וההדרכה בזמן אמת תורמות לתוצאות משופרות עבור חולים שעוברים PAE, אופטימיזציה של הדיוק של תהליך הצנתור והשגת תוצאות חיוביות במונחים של הקלה בסימפטומים ושביעות רצון.


החל משנת 2017 ד”ר זלמן יצחקוב מציע את פעולת צנתור עורקי הערמונית (PAE) כאפשרות טיפולית וחלופה לניתוח.
ד”ר זלמן יצחקוב מחויב לספק את איכות הטיפול הגבוהה ביותר למטופלים שלו.

אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם רופאים אורולוגים בכירים כדי להבטיח שהמטופלים שלנו יקבלו טיפול מקיף ומתואם.

במהלך השנים ד”ר זלמן יצחקוב צבר ניסיון רב ושיפר את טכניקת הצנתור וכיום מבצע בסטנדרט הגבוה ביותר ובאמצעי הדמייה המתקדמים ביותר בעולם.
כמו כן משמש כמדריך צנתורים ומעביר קורסים לרופאים מרחבי העולם.

מוזמנים ליצור קשר ולשמוע עוד פרטים על ההליך והתאמתכם.


מקורות:

Updated American Urological Association Guidelines for the Management of Benign Prostatic Hyperplasia: Prostatic Artery Embolization Made it into the Guidelines! Tiago Bilhim1 Justin P. McWilliams Sandeep Bagla

State of the art of prostatic arterial embolization for benign prostatic hyperplasia

Mario Petrillo1, Filippo Pesapane1,2, Enrico Maria Fumarola1,2, Ilaria Emili2, Marzia Acquasanta2,

Francesca Patella1,2, Salvatore Alessio Angileri1, Umberto G. Rossi3, Igor Piacentini4, Antonio Maria

Granata5, Anna Maria Ierardi1, Gianpaolo Carrafiello

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​