חיפוש
Close this search box.

מחקר PARTEM מצא כי צנתור עורקי הערמונית (PAE) יעיל יותר מטיפול תרופתי בחולים הסובלים מהגדלה שפירה של הערמונית

הגדלה שפירה של הערמונית, הוא מצב שכיח אצל גברים מבוגרים שבו בלוטת הערמונית הופכת מוגדלת וגורמת להפרעה בהטלת שתן. החל מגיל 50 כ 50% מהגברים יסבלו מתופעה זו.

הקו הראשון לטיפול רפואי עבור ההפרעה במתן שתן ניתן באמצעות תרופות כדי להקטין את נפח הערמונית או להרפות את השרירים סביב שלפוחית השתן. לטיפולים אלה יכולים להיות תופעות לוואי כגון הגדלת שדיים או הפרעה בתפקוד המיני ואינם יעילים לכל המטופלים.

צנתור עורקי הערמונית (PAE) הוא הליך זעיר פולשני הכולל חסימת אספקת הדם לבלוטת הערמונית, מה שגורם לה להתכווץ.

סקירת מאמר מאת ד”ר זלמן יצחקוב

אילוסטרציה רפואית המציגה ערמונית בריאה לעומת ערמונית מוגדלת. התמונה מדגישה את ההשפעות של הגדלת הערמונית על שלפוחית השתן והשופכה

במחקר ראשון מסוגו שהתפרסם ב LANCET באוגוסט 2023 הנקרא  PARTEM בוצעה השוואה בין היעילות של PAE לטיפול תרופתי ב -200 חולים הסובלים מהפרעה במתן שתן כתוצאה מהגדלה שפירה של הערמונית.

התוצאה העיקרית של המחקר הייתה השינוי לטובה בדירוג ציון תסמיני הערמונית הבינלאומי (IPSS) לאחר צנתור עורקי הערמונית.

IPSS הוא שאלון המעריך תסמינים במתן שתן כגון התרוקנות חלקית, זרם חלש ותדירות. ככל שהציון בשאלון גבוה יותר, כך הסימפטומים מחמירים יותר. אנו מקפידים על מילוי שאלון זה לצורך התאמה לצנתור ובאמצעות השאלון עוקבים אחר השיפור בתסמינים לאחר הפעולה.

המחקר מצא כי מטופלים שעברו את הליך צנתור עורקי הערמונית (PAE) היו בעלי ירידה גדולה יותר בדירוג IPSS מאשר אלה שקיבלו טיפול תרופתי בלבד. צנתור עורקי הערמונית נקשר גם לשיפור באיכות החיים, בתפקוד המיני ובתסמינים אחרים של מתן שתן. המחקר לא מצא הבדלים משמעותיים בתופעות לוואי בין שתי הקבוצות.

למחקר PARTEM יש השלכות חשובות על הטיפול בצנתור עורקי הערמונית. הטיפול מציע חלופה בטוחה ויעילה לטיפול רפואי עבור מטופלים שאינם מגיבים לתרופות או חווים תופעות לוואי כגון הגדלה של השדיים או הפרעה בתפקוד המיני. צנתור עורקי הערמונית הוא גם אופציה פחות פולשנית האשפוז קצר ומבוצע בטשטוש, זמן החלמה קצר מאשר ניתוח הדורש הרדמה כללית וזמן החלמה ארוך יותר.

עם זאת, למחקר יש כמה מגבלות. משך המחקר היה רק 9 חודשים, אשר לא יכול להיות מספיק זמן כדי לראות את ההשפעות המלאות של הטיפול. המחקר גם לא לקח בחשבון את הסיכונים הפוטנציאליים הקשורים ל- PAE, כגון זיהום או דימום אך ידוע שהסיכויים שאלו יקרו נמוכים ביותר.

לסיכום, מחקר PARTEM מספק ראיות לכך שצנתור עורקי הערמונית הוא אפשרות טיפול בטוחה ויעילה עבור חולים הסובלים מהפרעה במתן שתן ויתרונותיו עולים על אלו של טיפול תרופתי בלבד, ראוי לציין שישנן פחות תופעות לוואי והליך פחות פולשני.

  • האם אתם סובלים מזרם חלש?
  • דחיפות או תכיפות?
  • מתקשים להתרוקן או להתאפק?
  • מתעוררים בלילה להשתין?

אם עניתם כן על אחת מהשאלות מוזמנים לפנות למרפאת ד”ר זלמן יצחקוב, חלוץ צנתור עורקי הערמונית בישראל ובעל הניסיון הרב ביותר.

הצנתור מבוצע בחדרי הצנתור המתקדמים ביותר באסותא רמת החייל, מדיקה אלישע חיפה ובית החולים רפאל בתל אביב.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​