חיפוש
Close this search box.

ראיון בתוכנית “בריאות עם פרופ’ רפי קרסו”- גודש ורידי האגן

גודש ורידי האגן זו מחלה שעלולה לגרום לסבל גדול לאישה הסובלת ממנה. לעיתים חולף זמן רב עד האבחון.

ד”ר זלמן יצחקוב, מומחה ברדיולוגיה אבחנתית, רדיולוג פולשני משירותי בריאות כללית, מתראיין על הנושא בתוכנית “בריאות עם פרופ’ רפי קרסו”

מהו מצב של גודש ורידי האגן?

אנחנו מדברים על תופעה. זו תופעה שיש ורידים מורחבים באגן בדרך אליו. ורידים צריכים להיות בקוטר של פחות מ-4 מילימטר. במקרה שיש גודש הם תופחים, הם מתחילים להתרחב וזו בעצם נקראת תופעה עד שהיא מובילה לתסמינים, כל עוד אין את התסמינים אנחנו קוראים לה תופעה.

אנחנו יודעים מה גורם לזה? זה משהו הורמונלי?

זה מאסטרוגן? כי זה אופייני יותר לנשים.

אמת, נכון, אופייני יותר לנשים, ישנם שני מצבים: המצב האחד הוא בדרך כלל נשים אחרי לידות, שינויים הורמונליים וכו’ שגורמים באמת לאותה ההתרחבות. מצב אחר זה פגיעה בשסתומים שיש בוורידים, הרי הדם צריך לעלות למעלה, יש שסתומים שמסייעים לו בכך וההתרחבות מרחיקה אותם ובעצם הדם זורם בכיוון ההפוך. מצב נוסף יכול להיגרם כתוצאה מהיצרות מסוימת באזור גבוה יותר ואז הדם לא מצליח לזרום, וכתוצאה מזה הווריד מתרחב למטה כדי לשנות כיוון הזרימה.

מה התסמינים? ממה תסבול האישה? על מה היא תתלונן?

אני מזכיר שזו תופעה לפעמים, אנחנו רואים ואין תסמינים. כשיש תסמינים התסמינים יכולים להיות כשמתעוררים בבוקר אז הכל בסדר, אבל במהלך היום בעמידה ממושכת, ישיבה ממושכת, מתחיל להיות כאב עמום באגן, כאב שיכול להקרין לאחת הרגליים או לשתיהן, כאב שמקרין לגב. בעת קיום יחסים הכאב יכול להיות והוא מתגבר לאחר מכן. רכיבה על אופניים יכולה להגביר את הכאב הזה וזה כאב בעצם שמשבש את אורח החיים.

תמונה של ד"ר זלמן יצחקוב בתוכנית בריאות של רפי קרסו

התלונות האלה לא ספציפיות, זאת הסיבה שחולף זמן רב לאבחון או שיש עוד סיבות?

התלונות לא ספציפיות מכיוון שאנחנו מדברים על אזור האגן. אזור האגן הוא אזור שמכיל הרבה איברים, אם אנחנו מדברים על איברי הרבייה הנשיים אנחנו מדברים על הרקטום שנמצא שם, מעיים שנמצאים באזור, שרירים, שלד וכו’ אז בדרך כלל עוברים הרבה-הרבה בדיקות כל אחד בתחום אחר ולא מזהים את הבעיה.

כשאתה פוגש את הנשים האלה, מה המשמעות שעוברות שנים רבות לפני שמגיעים לאבחון?
כלומר אם היינו יכולים להגיע לאבחון בצורה יותר מהירה או שהאישה ברגע שמתחילה לסבול היו מאבחנים זה היה מקל?

מדובר במחלה שהיא פרוגרסיבית, היא מחמירה עם הזמן וכאן הבעיה שלנו. הבעיה מתחילה בכך שמתחיל סבב של בדיקות ועוד בדיקות. הן באות גם עם קלסרים כאלה מלאים בהמון ביקורים אצל המון מומחים, וכל אחד בתחומו שלל את הבעיה אבל אם מסתכלים על הבדיקות שנעשו בקפדנות יתרה ב CT או ב MRI, כי לכולן יש את זה כבר,  מזהים את הבעיה. זה נמצא שמה, לא צריך להצביע על זה. משך הזמן הממוצע בדרך כלל הוא כארבע שנים עד שמאבחנים.

אז האבחון, צריכים לעשות איזה הדגמה, הדמיה מיוחדת או שב-MRI רגיל עמוד שדרה-אגן אפשר לראות את ההרחבה של הוורידים?

לרוב אפשר לראות בבדיקות הללו כי ממצא הלוואי קיים שמה, פשוט צריך להסתכל על זה ולשים לב שזה שם. בדיקה גניקולוגית פשוטה יכולה גם כן לזהות את הורידים המורחבים האלה. החלק החשוב זה לא לזהות רק את הורידים המורחבים, אלא להבין את כיווני הזרימה. אם כיווני הזרימה תקינים סביר להניח שזו תופעה בלבד. אם כיווני הזרימה הפוכים אז אנחנו מדברים כאן על הבעיה והסימפטומים כנראה מתאימים לה.

מה הן אפשרויות טיפול?

יש כמובן את הטיפולים השמרניים קודם, להתחיל עם תרופות נוגדי דלקת, הורמונים. זה לא תמיד יעזור ואז אנחנו מתקדמים הלאה. הטיפול המומלץ היום הוא צנתור כי בצנתור אנחנו מזהים בוודאות את הגורם כי זה שהוריד מורחב זה לא אומר כמו שפעם מה שהיו עושים היו סותמים את כל הורידים הללו, זה לא נכון. כשווריד מורחב, צריך להבין למה הוא מורחב האם הוא מורחב בגלל הליקוי בשסתומים באמת, ההרחבה הזאת שהוא לא מצליח להעלות את הדם למעלה או שהוא מורחב כי הוא מעקף ויש היצרות, הוא עוזר כרגע ואם נסגור אותו אנחנו נחמיר את התופעה.

איזה מחקרים יש בתחום לגבי הטיפולים היעילים לתמונה הזאת, לתופעה הזאת?

יש המון מחקרים. לשמחתי הרבה, מה שקרה לפני פחות משנתיים זה שהאיגוד האמריקאי למחלות ורידים ולימפה יצא בהצהרה והוציא לנו אלגוריתם חדש שמכיר במחלה הזאתי, בתופעה הזאתי של הרחבת וורידים והוא עכשיו יודע לדרג אותה כמו שהיו עד היום עושים בוורידי הרגליים. לא נתנו במה לוורידי האגן כי לא רואים את זה. בפנים זה מסתתר, אף אחד לא יודע שזה קיים. אז היום, לא רק שמאמינים לאותן נשים אלא יודעים גם לטפל בהן. יש לנו גם דירוג שעוזר לנו.

איזה טיפול אתה מציע להם?

הטיפול שאני מציע הוא טיפול באמצעות צנתור. הוא טיפול ממש פשוט, אנחנו נכנסים בד”כ דרך הצוואר בפתח קטן של כ-2 מ”מ. אנחנו נכנסים עם הציוד שלנו ובמידה וצריך סותמים את אותם וורידים. במידה ואנחנו מזהים היצרות במקום מסוים את כבר זה צנתור דרך המפשעה שבו אנחנו מחדירים סטנט שמרחיב את אותו אזור מוצר ומאפשר לזרימה לעבור בצורה טובה יותר.

ואז אפשר להחלים לחלוטין?
זה יכול להיות מצב הפיך, או מה שמורחב – מורחב?

“המצב הוא כמעט הפיך באותן נשים שמגיעות יחסית בזמן ולא מגיעות אחרי עשר או עשרים שנות סבל, אבל גם אלו שמגיעות בשלבים מאוחרים יותר מציינות שיפור.

“זה משפר להן את איכות החיים ולכן הוא מומלץ. לא משנה כמה זמן עבר מאז האבחון.”

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

המרכז לצנתורי גוף בהנהלת ד"ר זלמן יצחקוב

ד"ר זלמן יצחקוב, מייסד מרפאת אנדוראד קליניק, הוא מומחה בעל שם ברדיולוגיה אבחנתית והתערבותית. את לימודי הרפואה השלים באוניברסיטת סגד שבהונגריה, ולאחר מכן התמחה ברדיולוגיה אבחנתית באוניברסיטת תל אביב. ד"ר יצחקוב מתמחה בצנתורי גוף ומציע טיפולים מתקדמים וחדשניים, תוך מתן דגש על מקצועיות בלתי מתפשרת וטיפול אישי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​