חיפוש
Close this search box.

פקקת ורידים בנשים בהריון

הריון ולידה הינם גורמי סיכון ידועים להתפתחות קרישי דם במערכת הורידים. השכיחות הינה 1 לכל 1600 הריונות.

הופעת קרישי דם במערכת הוורידית במהלך ההריון יכולה להתבטא כפקקת ורידים בגפיים התחתונות, במידה וקרישי הדם מתנתקים ונודדים עם כיוון זרימת הדם מהרגליים אל הלב, קרישי הדם יגיעו לריאות ויגרמו לתסחיף ריאתי. תסחיף ריאתי הינו מצב מסכן חיים ואחראי על כ- 9% ממקרי המוות של אימהות. אבחון של פקקת ורידים במהלך הריון קריטי למניעת מקרי מוות מתסחיף ריאתי.

אם את לאחר פקקת ורידים באיזור הירך והאגן וממשיכה לסבול מהתסמינים. את מוזמנת לקבוע פגישת ייעוץ במרפאה ולבדוק את התאמתך לטיפול באמצעות צנתור אשר יביא לחידוש הזרימה בוורידים וישיב את איכות החיים שנפגעה

סקירה מאת ד”ר זלמן יצחקוב, רדיולוג פולשני ומנהל מכון הדימות במרכז הרפואי אוניברסיטאי וולפסון.

טיפול בפקקת ורידים עמוקה בנשים בהריון ומשכב לידה – מעודכן ל-2022.

טיפול בפקקת ורידים בהריון עם ציוד רפואי מתקדם

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

פקקת ורידים בהריון

 

מהם גורמי הסיכון?

הריון הינו גורם סיכון לכשעצמו. השכיחות גבוהה פי 4 עד 50 בהשוואה לנשים שאינן בהריון.

הסיכון הגבוה ביותר להתפתחות פקקת ורידים הינו בששת השבועות הראשונים לאחר הלידה כאשר ברוב המקרים הקרישים ייווצרו ברגל שמאל ובאגן.

מהו מנגנון ההתפתחות ליצירת פקקת ורידים?

בזמן הריון מתקיימים מספר תנאים התורמים להיווצרות קרישים:

  1. תנועה איטית של הדם בורידים בגפיים התחתונות. הורידים עוברים התאמה להריון, האטה בזרימה בגפיים התחתונות בעקבות התרחבות של הורידים בהשפעה הורמונלית. הרחם גדל בהתאמה לשבוע ההריון ומגיע למימדים גדולים אשר עלולים לגרום ללחץ על הורידים הגדולים באגן, אלו המנקזים את הגפיים התחתונות.
  1. פגיעה בשכבה הראשונה של התאים בכלי הדם הנקראים אנדותל. בעת הלידה ובזמן הקצר שלאחריה ישנה פגיעה בכלי דם המחברים את הרחם לשליה, לעיתים לידה מכשירנית מגבירה את הפגיעה.
  1. קרישיות יתר. הריון הינו מצב של קרישיות יתר, הגוף מתאים את עצמו למצב העתידי של אובדן דם. תהליך זה גובר החל מהטרימסטר השני, השלישי ובששת השבועות הראשונים לאחר הלידה.

מהם התסמינים?

התסמינים לפקקת ורידים דומה לזו בנשים שאינן הרות.

כאבים, נפיחות, חום מקומי, רגישות לאורך הרגל במידה ומדובר בפקקת ורידים גם באזור השוק.

כאשר התסמינים כוללים כאבים ונפיחות של כל הרגל, לכך לעיתים יתלווה כאב במותן, ישבן, אגן או הבטן. סימנים אלו מחשידים לפקקת גבוהה באזור האגן בוורידים המרכזיים המנקזים את הרגל.

כ- 70%-90% מהמקרים של פקקת ורידים ברגל יהיו מצד שמאל.

ההסבר לכך הינו הלחץ של עורק על וריד הכסל המשותף משמאל יחד עם לחץ הנוצר על הווריד הנבוב התחתון כתוצאה מלחץ של הרחם שגדל לאורך השבועות.

פקקת בורידי האגן שכיחה יותר ומאובחנת בשכיחות גבוהה סביב הלידה ולאחריה.

באלו אמצעי דימות מאבחנים?

הכלי העיקרי לאבחון הינו מכשיר האולטרסאונד. במהלך הבדיקה הדימותן הרפואי יניח את מתמר המכשיר באזורים בהם הוורידים עוברים ויחפש ורידים שאינם לחיצים ואין בהם זרימה.

כאשר יש צורך לאבחן פקקת ורידים באגן האולטרסאונד אינו האמצעי האופטימלי.

כאשר עולה חשד לפקקת בוורידים העמוקים באגן במצבים מסוימים ניתן לבצע בדיקת MRI.

ניתן לבצע בדיקת CT אך זו פחות מומלצת לאור החשיפה של האם והעובר לקרינה מייננת. מינון הקרינה במכשירים מהדור החדש נמוך מאד וככל הידוע אינו גורם לבעיה בהתפתחות העובר.

חשוב לזכור שבנוכחות תסמינים של פקקת ורידים ברגל ובדיקת אולטרסאונד שלילית אין זה אומר שנשללה. ולכן חשוב גם לבצע בדיקה של הורידים באגן.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

 

כיצד מטפלים?

מטרת הטיפול התרופתי המקובל הינו למניעת היווצרות של קרישי דם ותסחיפים ריאתיים. לדוגמה באמצעות הזרקה יומית של קלקסן.

במקרים חריגים, כאשר יש סכנה לרגל, צוות רב תחומי בכולל רדיולוג פולשני, כירורג כלי דם, המטולוג, רופא נשים יחד משקללים את גורמי הסיכון ובהתאם יכולים להחליט אם יש צורך בהתערבות דחופה בשיטת הצנתור.

בספרות המקצועית מתוארים מקרים בהם בוצעו פעולות צנתור אשר מטרתם למוסס את קרישי הדם, אך אלו עדיין אינן בגדר הנחיות מקצועיות.

מחקרים רפואיים מצאו שכאשר קרישי הדם ממוקמים בירך והאגן חומרת התסמינים בשנים שלאחר מכן גבוהה יותר.

במחקר שבו עקבו אחר 104 נשים שסבלו מפקקת ורידים עמוקים בהריון ומשכב לידה נמצא שרק  ל-22 מהן לא היו כל תסמינים לאחר 11 שנים, היתר סבלו מתסמונת פוסט-טרומבוטית אשר גורמת לתסמינים בדרגות שונות.

מהי תסמונת פוסט-טרומבוטית?

התסמינים העיקריים לתסמונת פוסט-טרומבוטית הינם: תחושה של כובד ברגל, עקצוץ, התכווצויות, כאבים המתגברים בעמידה, נפיחות ברגל ושינוי גוון העור.

מחקר גדול שנערך על 692 מטופלים אשר סבלו מפקקת ונקרא ATTRACT, מצא שככל שהתערבו בשלב מוקדם בצנתור, שיעור התסמונת הפוסט-טרומבוטית פחת.

אם את לאחר פקקת ורידים באיזור הירך והאגן וממשיכה לסבול מאחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • תחושה של כובד ברגל.
  • עקצוץ.
  • התכווצויות.
  • כאבים במתגברים בעמידה.
  • נפיחות ברגל
  • שינוי גוון העור.

מוזמנת לקבוע פגישת ייעוץ במרפאה ולבדוק את התאמת לצנתור וחידוש הזרימה בוורידים.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

5/5
10/10 ציון מצוין על פי 13 חוות דעת

הסדרים עם כל חברות הביטוח

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​